5/5 - (3 امتیاز)

آشنایی بیشتر با CTA

CTA عبارت بسیار کوچکی است اما اگر به جا از آن استفاده شود می تواند تاثیرات بزرگی بر عملکرد یک سایت داشته باشد. روش های مختلفی برای افزایش مشتری و یا وادار کردن مخاطب به بیشتر وقت گذاشتن در سایت وجود دارد که یکی از آنها کال تو اکشن می باشد. تعداد آنها زیاد است و همه شما به نوعی با آنها برخورد داشته اید اما اینکه دقیقا چه هستند؟ و چکار می کنند؟ به چه شکلی در سایت قرار می گیرند؟ موضوع این مقاله است که قصد داریم به آن بپردازیم.

آشنایی بیشتر با CTA
آشنایی بیشتر با CTA

CTA چیست؟

CTA عبارتی است خلاصه شده که از ترکیب 3 کلمه Call To Action تشکیل شده و ترجمه فارسی آن اقدام به عمل می باشد. کال تو اکشن در واقع دکمه ای یا عبارتی است که خواننده را تشویق به انجام کاری کند مثلا وارد لینک شود و ثبت نام کند و یا ادامه مقاله را بخواند و … . در برخی از وب سایت های تجاری یا فروشگاهی از این دکمه برای وصل کردن مشتری به محصول مورد نظر استفاده می کنند.

حوزه استفاده از دکمه اقدام به عمل در سایت های مختلف بسیار گسترده است و شامل اقدامات زیادی می شوند. اما به طور کلی هر کاری که باعث شود مشتری یا خواننده ترغیب و تشویق به انجام کاری در همان لحظه شود کال تو اکشن نامیده می شود.

انواع CTA

کال تو اکشن ها دارای انواع مختلفی است از جمله:

  • پیوند متن
  • دکمه
  • متن ساده بدون پیوند 

متن آن را بر اساس نیاز خود می توانید تنظیم کنید مثلا از جملات کوتاه استفاده کنید مثل ” همین حالا بخرید” یا ” همین حالا ثبت نام کنید”. همچنین می توانید عبارت بلندتری در نظر بگیرید. مانند: “اشتراک ویژه تهیه کنید تا جدیدترین خبرها را از دست ندهید”.

دکمه اقدام به عمل
دکمه اقدام به عمل

چرا CTA اهمیت دارد؟

اهمیتی ندارد که کارکرد سایت شما چیست؛ سعی کنید که از این دکمه در صفحات آن به خوبی استفاده کنید. می پرسید چرا؟ دکمه کال تو اکشن از دو لحاظ اهمیت دارد:

  1. کاربر را تبدیل به مشتری می کند.

کاربر را ترغیب به انجام کار می کند مثلا اگر مخاطب در حال خواندن مقاله ای با موضوع خاص است با گذاشتن لینک یا عبارت CTA  آن را تشویق به خواندن مقاله های مشابه در همین سایت می کند و یا برای دریافت خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد کند و غیره.

  1. باعث افزایش نرخ کلیک سایت می شود.

از لحاظ سئو، سایت به استفاده از دکمه کال تو اکشن به شدت نیاز دارد. زیرا موجب می شود تعداد بازدیدکنندگان معمولی سایت شما افزایش پیدا کند. این دکمه کمک می کند تا کاربران مدت زمان طولانی تری در سایت باقی بماند و با کلیک بر لینک های مختلف، باعث بالا رفتن نرخ کلیک سایت می شود و به موتورهای جستجو نشان می دهد که سایت شما به اندازه کافی معتبر است.

در هنگام نوشتن دکمه اقدام به عمل باید خیلی از عوامل را مد نظر داشته باشید. متنی که قرار است برای دکمه اقدام به عمل نوشته شود، با کاری که قرار است بعد از کلیک دکمه انجام شود همخوانی داشته باشد مثلا اگر قرار است مقاله های دیگری در رابطه با موضوع به خواننده پیشنهاد دهید دکمه CTA باید این باشد : ” بیشتر بدانید”.

برای اینکه بتوانید کاربر را تشویق به کلیک بر روی دکمه اقدام به عمل کنید. باید آن را بزرگتر و برجسته تر نشان دهید. کاری کنید که از لحاظ دیداری جذاب تر به نظر برسد مثلا رنگ کادر آن را متفاوت تر از صفحه سایت در نظر بگیرید و بدین شکل به جذابیت بصری آن بیفزایید.

برای اینکه بدانید دکمه اقدام به عمل چقدر می تواند در بالا رفتن نرخ کلیک کمک کند، می توانید از توسعه دهنده سایت خود بخواهید که آزمایش A/B را به همراه تجزیه و تحلیل انجام دهد تا دقیقا متوجه شوید که دکمه های CTA و همچنین تغییر رنگ آن چقدر در افزایش نرخ کلیک سایت تاثیر دارد.

با وجود اینکه استفاده از دکمه کال تو اکشن ممکن است خیلی ساده به نظر بیاید اما باید بدانید که تاثیر زیادی در افزایش بازدیدکنندگان سایت دارد از این دکمه باید برای SEO و افزایش فروش سایت استفاده کنید.

چرا cta اهمیت دارد(Why cta matters)
چرا cta اهمیت دارد(Why cta matters)

دکمه CTA چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت؟

زمانی که بازاریابی محتوایی افزایش پیدا کرد، هر روز کاربران شاهد پیام های بسیار زیادی بودند که از آنها می خواست کالایی را بخرند و یا کاری را انجام دهند تعجبی ندارد که کاربران در میان انبوه پیام ها تردید کنند. وقتی تعداد این پیام ها زیاد می شود و کاربر را غرق در خود می کند احتمال کلیک و انجام کار از طرف کاربر نیز به شدت پایین می آید در نتیجه عملا بازیابی محتوایی در تبدیل مخاطب به مشتری شکست می خورد.

در چنین شرایطی بود که از دکمه اقدام به عمل استفاده شد. برای اینکه دکمه کال تو اکشن موثر عمل کند طوری که کاربر به محض خواندن عبارت کلیک کند، باید از کلمات قدرتمند در متن آن استفاده شود.

علت تاثیر زیاد CTA ها در چیست؟

علل مختلفی وجود دارد که موجب تاثیر روز افزون دکمه اقدام به عمل می شود. اگر بخواهم از دیدگاه روانشناسی بگویم. کاربر انتظار دارد که به او گفته شود باید دقیقا چکار کند؟ حتی در مواقعی که توانایی تصمیم گیری در مورد انجام یا عدم انجام کاری را دارد. مورد دیگر اینکه انسان ذاتا کنجکاو است و این دکمه ها بیشتر برای تحریک کردن کنجکاوی مناسب است تا فرد را تشویق به انجام حتمی کار کند.

دلایل دیگری نیز برای تاثیر آن وجود دارد از جمله:

مانع از سر درگمی مخاطب می شود.

اگر می خواهید که مخاطب خود را از سردرگمی نجات دهید با استفاده از عبارت های مناسب تاکید کنید که دقیقا چه کاری را باید انجام دهد. شاید همه مخاطبان را ترغیب  نشوند اما لااقل آنها را از سردرگمی بیرون می آورد. اگر پیشنهاد شما به اندازه کافی جذاب باشد مخاطب برای رسیدن به خواسته خود دقیقا می داند که باید چکار کند.

CTA
CTA

کاربر یا مخاطب سایت خود را دقیقا به آنجایی که قصد دارید بروند هدایت می کنید.

کال تو اکشن را نباید محدود به خرید یک محصول یا انجام خدمات کرد. گاهی باید قبل از ارائه آن، نظر مخاطب خود را جلب کنید. بنابراین می توانید از عبارت اقدام به عمل در لا به لای محتوای متنی خود (مقاله ها) استفاده کنید.

این روش باعث بیشتر ماندن مخاطب در سایت و جستجو در مقاله های مشابه و مطالعه آنها می شود و به طور کلی هدف محتوای شما را درک می کند. در مقابل شما را نیز در ارتقا دادن تخصص خود یاری می دهد.

با استفاده از این روش همچنان حس کنجکاوی مخاطب را قلقلک می دهید.

تعداد مخاطبان را بیشتر کرده و منجر به افزایش فروش می شود.

برخی از کال تو اکشن ها برای یافتن مخاطب مناسب است. مثل تشویق مردم برای اشتراک گرفتن در خبرنامه و یا دکمه لایک و یا فالو در اینستاگرام و یا توئیتر که بلافاصله برای شما سود دهی ندارد اما در افزایش مخاطبان شما بسیار کمک کننده است. گاهی اوقات از این دکمه برای راهنمایی مشتریان در هنگام خرید می توانید استفاده کنید مانند ” اکنون خرید کنید” و یا ” پرداخت کنید”. اینها مواردی هستند که می توانند در افزایش فروش شما از سایت موثر باشد.

وبسایت خود را بیشتر و موثرتر سازماندهی کنید.

CTA های خوب و تاثیر گذار، تصادفی در سایت قرار داده نمی شوند بلکه باید آنها را با استراتژی خاصی در سایت قرار داد و تعداد آنها کم ولی در جای مناسب باید قرار بگیرد. در چنین شرایطی ساختار کلی سایت سازمان یافته تر می شود. این دکمه ها توجه مخاطب را به جزئیات سایت جلب می کند مثل تخفیف ها، محصولات بیشتر، خدمات و غیره. در نتیجه این دکمه یا عبارت به مخاطب اجازه می دهد که خیلی سریع تر به موارد مهم دسترسی پیدا کند که در بلند مدت منجر به افزایش فروش خواهد شد.

CALL TO ACTION
CALL TO ACTION

نکاتی در مورد قرار گیری دکمه کال تو اکشن

  1. سعی کنید بیشتر از 1 دکمه CTA در سایت خود قرار دهید

برخی افراد تصور می کنند که هر صفحه سایت فقط باید یک دکمه اقدام به عمل باشد در غیر این صورت اثر گذاری کافی را نخواهد داشت. اما دقیقا برعکس است باید تعداد آنها بیشتر باشد تا واکنش های مخاطب را در سایت نیز افزایش پیدا کند. ولی این بدین معنا نیست که صفحه را پر از کال تو اکشن کنید در این صورت مخاطب را به اشتباه می اندازید.

  1. دکمه اقدام به عمل در هر صفحه سایت وجود داشته باشد

دقت داشته باشید که هر صفحه ای از سایت که بازدید کننده دارد باید دکمه یا عبارت کال تو اکشن در جای مناسب خود تعبیه شده باشد. این باعث می شود که مخاطب در هر صفحه ای فرصتی برای انجام کاری داشته باشد. در کل با ایجاد کال تو اکشن های مناسب در هر صفحه امکان بیشتر شدن تعداد مخاطبان افزایش می یابد. این یک فرصت عالی است آن را از دست ندهید.

  1. از بلد و برجسته بودن CTA های خود مطمئن شوید

برای اینکه کال تو اکشن به قدرکافی موثر باشد باید از کلمات مناسب در آن استفاده شده باشد و علاوه بر آن به اندازه کافی بلد و یا برجسته باشد طوری که در زمانی که مخاطب توجهی به آن نمی کند نیز جلوی چشمش باشد.

 

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Call_to_action_(marketing)

 

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)