فهرست محتویات پنهان
امتیاز به مقاله

بهبود دسترسی پذیری وردپرس یکی از مهم ترین مباحثی است که تیم توسعه این پلتفرم بر روی آن تمرکز داشته اند. در وردپرس 6.0 ما بیش از 50 آپدیت مخصوص بهبود قابلیت دسترسی وردپرس را مشاهده کردیم. با اینکه بهبود و بهینه سازی کد اهمیت زیادی دارد ولی صاحبان وب سایت های وردپرسی هم باید مطمئن شوند که وب سایتشان را در اختیار حداکثر افراد ممکن قرار می دهند. در ادامه ما قصد داریم تا در مورد مباحث مربوط به دسترسی پذیری وردپرس با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

آیا دسترسی پذیری وردپرس آماده است؟

البته که شاید قابلیت دسترسی وردپرس با یک سری مشکلات خاص همراه باشد ولی، به صورت کلی این سیستم مدیریت محتوا موارد زیر را تحت استاندارد های برنامه نویسی خود ایجاد کرده است:

کد های به کار رفته در اکوسیستم وردپرس؛ از جمله اسکریپت وردپرس، وب سایت رسمی وردپرس و افزونه های رسمی وردپرس باید با دستور العمل های مربوط به دسترسی به محتوای وب یا WCAG نسخه 2.1 همخوانی داشته باشند.

در نتیجه، انتظار می رود که توسعه دهندگان فعال در زمینه طراحی هسته وردپرس، این دستور العمل ها را دنبال کنند. گفته می شود که در وردپرس همه چیز استاندارد نیست. به عنوان مثال مباحثی که در مخازن تم به عنوان دسترسی پذیری آماده علامت گذاری شده اند، با قوانین AA همخوانی ندارند. همانطور که در کتابچه اصلی وردپرس ذکر شده است، دسترسی آماده یا دسترسی پذیری به این معنی نیست که قوانین بر روی تم اعمال شود. این جمله بدان معنا است که موضوع اصلی قالب و وب سایت به حداقل استاندارد های مربوطه رسیده باشند.

همچون تعداد زیادی از عوامل متغیر در هنگام ساخت یک وب سایت بر پایه وردپرس، مالک سایت باید مطمئن شود که دسترسی پذیری وردپرس به خوبی ایجاد شده است. از جمله این عوامل متغیر می توان به سئو، سرعت، امنیت و غیره اشاره کرد. البته که وب سایت WordPress.org یک کتاب راهنمای کامل را در این زمینه ایجاد کرده است.

دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

شما می توانید نکات مربوط به دسترسی پذیری وردپرس را در این کتاب مشاهده کنید. البته که در این مقاله، ما این نکات را به صورت خلاصه برای شما ذکر می کنیم.

چرا دسترسی پذیری وردپرس اهمیت دارد؟

به عنوان یک مالک وب سایت، شما باید با دلایل استفاده از قابلیت دسترسی آشنا باشید. در ادامه فقط چند مورد از این دلایل آورده شده اند.

دلیل اول: بیش از یک میلیارد آدم معلول در دنیا وجود دارد.

بنا بر گفته سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر معلول در دنیا زندگی می کند. هنگامی که جمعیت کره زمین به 8 میلیارد نفر برسد، تعداد افراد معلول خیلی بیشتر به چشم می آید. اگرچه که Manja Benke در یک کمپ تابستانی در سال 2022 نظر جالبی را در مورد این مسئله ارائه داد. از نظر این متخصص وردپرس دلیل اصلی مربوط به عدم استفاده از دسترسی پذیری در وب سایت ها، این است که شرکت های بزرگ فکر می کنند مردم معلول وجود ندارند. به همین علت هم تعداد زیادی از وب سایت ها فقط برای تعداد کمی از انسان ها در دسترس هستند.

مثلا به تصویر زیر در مورد دسترسی پذیری وردپرس نگاه کنید. این وب سایت با تم دهه 80 میلادی ایجاد شده است. با اینکه این طرح خیلی جالب و باحال به حساب می آید ولی، برای افرادی که با معلولیت های ذهنی دست و پنجه نرم می کنند می تواند به شدت آزار دهنده باشد. در این سایت شما باید یک سکه را بگیرید و به سمت مثلث ببرید. افرادی که به پارکینسون مبتلا هستند نمی توانند این کار را انجام دهند.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

دلیل دوم: دسترسی پذیری طراحی سایت را بهتر می کند.

در حالی که شما می توانید با استفاده از یک وب سایت وردپرس کار های جالبی انجام دهید، گاهی اوقات کار کمتر بازدهی بیشتری را به همراه دارد. دسترسی پذیری وردپرس ما را مجبور می کند تا یک قدم به عقب برداریم و ببینیم که دقیقا چه چیزی طراحی سایت ما را برای افراد معلول بهتر می کند. البته که این مسئله خلاقیت را با مشکل مواجه نمی کند. فقط به این معنا است که ساده بودن و تمیز بودن طرح اولویت بیشتری را به همراه دارد.

Benje در یک کمپ آموزشی دیگر گفته بود که در طراحی سایت وردپرسی بر روی همه چیز از جمله سئو، تجربه کاربر و کاربردی بودن وب سایت تمرکز داشته باشید. فقط بر روی یک مسئله تمرکز نکنید.

دلیل سوم: گوگل از دسترسی پذیری به عنوان یک سیگنال برای رتبه بهتر استفاده می کند.

در آپدیت هسته ای جدید گوگل، دسترسی پذیری سایت یکی از چهار عاملی است که می تواند برای امتیاز دهی به رتبه بندی وب سایت ها به کار گرفته می شود. البته که شما می توانید خودتان این مسئله را در ابزار Core Web Vitals ببینید.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

اگر شما به دنبال رتبه بهتری برای وب سایت خود هستید، حتما باید قواعد دسترسی پذیری وردپرس را مد نظر قرار دهید.

دلیل چهارم: شیوه های طراحی دسترسی پذیری وردپرس می تواند برای همه کاربران مفید باشد.

روش های مربوط به طراحی سایت با قابلیت دسترسی وردپرس می توانند برای همه کاربران سود داشته باشند. به عنوان مثال، در جلسه WCEU، Manja چندین روش طراحی دستی را ذکر کرد که سازندگان می توانند با استفاده از آنها دسترسی پذیری سایت خود را بهبود ببخشند. استفاده از زبان فعال و ساده، دوری کردن از اختصار های غیر معمول و استفاده از زیر نویس، رو نویس و توضیح برای ویدیو ها از جمله این موارد هستند. او گفت که همه این فعالیت ها هم به افراد سالم سود می رسانند و هم زندگی افراد معلول را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

دلیل پنجم: نبود دسترسی پذیری می تواند درآمد شما را کاهش دهد.

از دست دادن آشکار درآمدی که در وب سایت نهفته است می تواند یک مسئله مهم به حساب بیاید. استفاده از دسترسی پذیری وردپرس به شما کمک می کند تا مشتریان بیشتری را به کسب و کار خود جذب کنید. بر اساس نتایج تحقیقی که توسط انجمن نابینایان منتشر شده است، آمریکایی که معلول هستند حدود 200 میلیارد دلار سرمایه دارند. البته که طبق داده های Seyfarth، تعداد پرونده های حقوقی مربوط به آمریکایی های دارای معلولیت هم هر سال افزایش پیدا می کند.

طبق نمودار سال 2020 یک استثنا به حساب می آید ولی، این آمار دوباره به سمت بالا حرکت خواهد کرد. طبق گزارشات ارائه شده توسط موسسه حقیقی آمریکا، افراد معلول تنها نیستند. آنها دوستان و خانواده ای دارند که همه چیز را رای آنها آنالیز می نمایند. در نتیجه وب سایتی که از دسترسی پذیری استفاده نمی کند، برای کسب و کار کشنده است.

تا کنون متوجه شدیم که استفاده از دسترسی پذیری وردپرس یک مسئله مهم به حساب می آید. البته که خود وردپرس هم اجباری در استفاده از مباحث مربوط به دسترسی پذیری ایجاد نکرده است. در نتیجه، بیایید راه های دسترسی پذیر کردن وب سایت را با هم مرور کنیم.

نحوه استفاده از دسترسی پذیری وردپرس

در ابتدا شما باید با WAI، W3C و آخرین دستور العمل های مربوط به WCAG آشنا شوید. از یک تم آماده مربوط به دسترسی پذیری وردپرس استفاده کنید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید. شما باید مطمئن شوید که کد های وب سایت شما مربوط به دسترسی پذیری هستند. شما باید بر روی تصاویر، ویدیو ها و گیف ها زیر نویس قرار دهید. همچنین، شما باید صفحه کلید وب سایتتان را قابل پیمایش نمایید. استفاده از رنگ ها و فونت های قابل دسترسی هم می تواند نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد. در ضمن، شما باید مطمئن شوید که همه محتوا های شما قابلیت دسترسی دارند. از پخش خودکار ویدیو ها دوری کنید. بهتر است که از طرح ساده در وب سایت خود استفاده نمایید. سایت های وردپرسی باید به صورت منظم آزمایش شوند.

قبل از اینکه به سراغ استراتژی های تاکتیکی دسترسی پذیری وردپرس برویم، شما باید بدانید که همه راه حل ها برای کاربران بازدهی نخواهد داشت. Manja در سخنرانی خود در کمپ WCEU 2022 تاکید کرد که دسترسی پذیری یک طیف گسترده است. او گفت چیزی که به من کمک می کند، لزوما به این معنی نیست که به شخص دیگری که معلولیت دیگری دارد هم کمک می کند. به همین علت هم استفاده از بهترین روش های دسترسی پذیری می تواند نتایج مهمی را به همراه داشته باشد. پس با مد نظر قرار دادن این مسئله بیایید تا به سراغ چک لیست زیر برویم.

با WAI، W3C و جدید ترین دستور العمل های WCAG آشنا شوید

W3C یا کنسرسیوم وب جهانی سازمان مهمی است که استاندارد های مربوط به دسترسی پذیری وردپرس را توسعه داده است. این سازمان محتوای وب را توسعه می دهد. توسعه محتوای وب، بازوی این سازمان به حساب می آید. البته که این سازمان منابع مختلفی را در اختیار کاربران قرار می دهد. دستور العمل های دسترسی پذیری نسبت به محتوای وب هم توسط WAI منتشر شده اند. آشنا شدن با محل شروع این دستور العمل ها به شما کمک می کند تا پروسه را بهتر درک کنید.

از یک تم با قابلیت دسترسی وردپرس استفاده کنید

دسترسی پذیری وردپرس یک مسئله ساده به حساب نمی آید. شما نه تنها باید این قابلیت را در وب سایت خود به کار گیرید، بلکه باید بتوانید قالب زیبایی را هم تهیه کنید. اگر شما به مخزن قالب اصلی وب سایت وردپرس بروید، می توانید بیش از 4 هزار قالب متنوع را مشاهده کنید. این قالب ها کاربرد های متنوعی دارند.

از یک تم با قابلیت دسترسی وردپرس استفاده کنید
از یک تم با قابلیت دسترسی وردپرس استفاده کنید

اگر شما بر روی قسمت ویژگی ها کلیک کنید، می توانید گزینه دسترسی پذیری آماده را مشاهده کنید. به خاطر داشته باشید که دسترسی پذیری آماده وردپرس لزوما حاوی همه استاندارد ها نیست. پس این تم ها به روز خواهند شد. درکل آنها می توانند گزینه خوبی برای ساخت شهر و وب سایت قوی باشند.

برای جلوگیری از مشکلات بزرگ، پلاگین دسترسی پذیری وردپرس را نصب کنید

اگر شما تا کنون به وب سایتی که از قابلیت دسترسی وردپرس استفاده می کند ورود پیدا کرده باشید، حتما با خود فکر کرده اید که من چرا این قابلیت را در وب سایت خودم قرار ندهم؟ به عکس زیر نگاه کنید. ویجت ها را بررسی کنید.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

مشکل این است که راه حل های دسترسی پذیری وردپرس خارجی خیلی بازدهی خوبی را برای ما به همراه ندارند. برخی المان ها با مشکلات خاصی مواجه هستند. مشاهده فرم تماس برای همه بازدید کنندگان سخت است چرا که خیلی بد طراحی شده است. با استفاده از پلاگین دسترسی پذیری وردپرس شما می توانید این مشکل را حل کنید.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

اگرچه که این پلاگین ها نمی توانند سطح دسترسی پذیری وردپرس را تا حداکثر حد ممکن بالا ببرند ولی، آنها می توانند به شما کمک کنند تا یک سری مشکلات خاص را مشاهده کنید. البته که پلاگین های زیادی هستند که شما می توانید آنها را انتخاب نمایید. پلاگین WP Accessibility بهترین گزینه ای است که در جلوی پای شما قرار گرفته است.

مطمئن شوید که کد وب سایت شما از قابلیت دسترسی وردپرس پشتیبانی می کند

حتی اگر شما خودتان به دنبال کد نویسی وب سایتتان نیستید، می توانید از انتخاب های متنوعی استفاده کنید. هنگام پیکر بندی و بررسی ویژگی ها و تنظیمات، کد وب سایت قابلیت استفاده از دسترسی پذیری را دارد. استفاده از کد هایی که قابلیت دسترسی را در اختیار ما قرار می دهند، یک مسئله مهم به حساب می آید. در ادامه شما می توانید مواردی را مشاهده کنید که در این زمینه به شما کمک می کنند.

 • از نشانه های ARIA استفاده کنید. این نشانه دور زدن صفحه را به کاربر آموزش می دهد.
 • از HTML به صورت معنایی استفاده کنید. این ابزار به بازدید کننده می گوید که چه کد هایی در صفحه به کار رفته است.
 • از ویژگی زبان استفاده کنید. این قابلیت به خوانندگان صفحه کمک می کند تا صفحه وب را علامت گذاری کنند. بدون ویژگی زبان صفحه خوان ها به صورت پیش فرض عمل می کنند. مثلا گاهی اوقات آنها از زبان هایی استفاده می کنند که درک آنها برای کاربر سخت است.
 • استفاده از برچسب های سر صفحه. استفاده از یک ساختار سر فصلی منطقی و سلسله ای به شما کمک می کند تا رابطه میان محتوا را خیلی بهتر تعریف کنید.
 • استفاده از فرم های تماس. این قابلیت به شما کمک می کند تا برچسب های مناسبی را در کنار متون کمکی به کار گیرید.
 • استفاده از آلت برای تصاویر: استفاده از آلت می تواند به همه کمک کند تا محتوای تصویر را خیلی بهتر درک کنند. البته که این مسئله ضروری نیست.

البته که برخی از این موارد برای دسترسی پذیری وردپرس باید حتما توسط یک توسعه دهنده و برنامه نویس حرفه ای طراحی شوند. سایر موارد همچون استفاده از آلت برای تصاویر و تگ های هدر می تواند بازدهی بهتری را برای شما به همراه داشته باشد.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

در جهت بهبود قابلیت دسترسی وردپرس، برای تصاویر، گیف ها و ویدیو ها از کپشن استفاده کنید

استفاده از کپشن یا زیر نویس می تواند دسترسی پذیری وردپرس را افزایش دهد. در حالی که متون آلت برای بازدید کنندگانی که مشکلات بینایی دارند بازدهی خوبی را به همراه دارد ولی، زیر نویس ها یا کپشن ها برای استفاده از محتوای چند رسانه ای عالی هستند. مزیت اصلی زیر نویس ها مربوط به توسعه محتوای آنها است. آنها به صورت مستقیم نمایش داده می شوند. از آنجایی که کاربران کم بینا می توانند به راحتی آنها را مشاهده کنند، بازدهی وب سایت و سطح دسترسی پذیری آن افزایش پیدا می کند. به عنوان مثال به تصویر زیر نگاه کنید.

در جهت بهبود قابلیت دسترسی وردپرس، برای تصاویر، گیف ها و ویدیو ها از کپشن استفاده کنید
در جهت بهبود قابلیت دسترسی وردپرس، برای تصاویر، گیف ها و ویدیو ها از کپشن استفاده کنید

کیبورد وب سایت خود را قابل پیمایش کنید

دسترسی پذیری وردپرس می تواند شامل موارد متنوعی بشود. هنگامی که بازدیدکنندگان دچار مشکل تحرک هستند، باید بتوانند با استفاده از ابزار های داخلی در وب سایت شما حرکت کنند. این بدان معنا است که قسمت های خاصی از وب سایت شما همچون منو ها، عناصر، ناوبری و غیره باید به صورت کامل قابل دسترس باشند.

از رنگ های دسترسی پذیری وردپرس استفاده کنید

استفاده از رنگ درست یک مسئله مهم در طراحی وب سایت به حساب می آید. با استفاده از رنگ درست شما می توانید افرادی که معلولیت های زیر را دارند تحت تاثیر قرار دهید.

 • بینایی کم
 • کور رنگی
 • Dyslexisa
 • حساسیت تصویر
 • غیر حساسیت نوری

پس انتخاب رنگ های دسترسی پذیری وب می تواند برای کاربرانی که مشکلات ویژه ای دارند بازدهی خوبی را به همراه داشته باشد. شما همچنین باید به این مسئله فکر کنید که محتوای وب سایت چگونه بقیه کاربران را تحت تاثیر قرار می دهد.

به عنوان مثال Banja در جلسه WCEU گفت که تراکم رنگی بالا می تواند برای افرادی که بینایی کمی دارند مفید باشد اما همزمان می تواند افرادی که از Dyslexia رنج می برند را اذیت کند. پس خیلی تراکم رنگی را بالا نبرید. بک گراند رنگی ساده و فونت خاکستری تیره می تواند ترکیب خوبی به حساب بیاید. عکس زیر می تواند مثال خوبی برای این مسئله به حساب بیاید.

دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

از فونت های دسترسی پذیر استفاده کنید

تایپوگرافی هم می تواند قابلیت دسترسی وردپرس را تحت تاثیر خود قرار دهد. اندازه فونت و نوع پوینتر وردپرس می تواند دسترسی پذیری را مشخص نماید. به صورت عمومی، کوچک ترین فونت شما باید بالای 16 پیکسل باشد. البته که نوع فونت هم اهمیت زیادی دارد. WebAIM دستور العمل های جالبی را در مورد انتخاب فونت درست در اختیار کاربران قرار داده است. بیایید تا نگاه سریعی به این دستور العمل ها بیندازیم.

از فونت های ساده به جای پیچیده استفاده کنید

Banja در جلسه خود گفت که فونت های دست نویس برای اکثر کاربران آزار دهنده می باشد.

دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

برای انتخاب کاراکتر خوانایی را مد نظر قرار دهید

دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

Banja در جلسه خود گفت که برخی از کاراکتر ها می توانند شبیه به دیگر کاراکتر ها باشند. به تصویر بالا دقت کنید، متوجه منظور ما می شوید. بهتر است که شما از کاراکتر های واضح و مشخص استفاده کنید تا کاربران را سردرگم نکنید و مشکل خاصی را برای آنها ایجاد ننمایید.

در وب سایت خود بیشتر از 2 الی 3 فونت استفاده نکنید

دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

محدود کردن تعداد فونت ها برای بهبود دسترسی پذیری وردپرس یک مسئله ضروری به حساب می آید. کاربرانی که از معلولیت های خاص رنج می برند با این مسئله مشکل پیدا خواهند کرد.

از فاصله درست بین کاراکتر ها استفاده کنید

از فاصله درست بین کاراکتر ها استفاده کنید
از فاصله درست بین کاراکتر ها استفاده کنید

در دسترسی پذیری وردپرس، فاصله درست بین کاراکتر ها از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از کاربرانی که نمی توانند به خوبی ببینند، با این موضوع به مشکل برخورد می کنند.

وزن فونت های خود را تحت شرایط ویژه ای افزایش دهید

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

Banja گفت که فونت های نازک تر به سختی خوانده می شوند. در حالی که شما می توانید از فونت های بولد استفاده کنید، بهتر است که از فونت های سنگین تر استفاده نمایید تا با مشکل مواجه نشوید.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

او توضیح داد که تبدیل متن همچون استفاده از حروف بزرگ، تغییر در شکل کلمات می تواند مشکلات خاصی را برای کاربرانی که مشکل بینایی دارند ایجاد کند. بولد کردن و کج کردن متن هم می تواند یک مسئله چالش برانگیز به حساب بیاید که جریان متن را به هم می ریزد.

برای استفاده از دسترسی پذیری وردپرس، مطمئن شوید که محتوای سایت دسترسی پذیر است

آخرین موردی که شما باید به آن توجه داشته باشید استفاده از قابلیت دسترسی وردپرس برای محتوا می باشد. برخی از فعالیت های مربوط به برنامه نویسی و طراحی بر روی طراحی کاراکتر ها تاثیر گذار است. به عنوان مثال، استفاده از تگ های هدر بالای صفحه می تواند دسته بندی، نظم و خوانایی یک صفحه را افزایش دهد. همچنین استفاده از رنگ های درست برای لینک ها به شما کمک می کند تا متون را خیلی بهتر علامت گذاری کنید. در لیست زیر چند مورد دیگر مربوط به دسترسی پذیری آورده شده است.

 • استفاده از متن توصیفی: از متون توصیفی یا لنگی استفاده کنید تا کاربر متوجه شود که لینک او را به کجا هدایت می کند.
 • استفاده از مقصد لینک: شما باید لینک ها را در برگه جدید باز نکنید.
 • طول محتوا: شما نباید از بلوک های متنی بزرگ در وب سایتتان استفاده کنید. استفاده از جملات کوتاه گزینه خوبی به حساب می آیند.
 • استفاده از شرح ها: بهتر است که به ویدیو های خود شرح و زیر نویس اضافه کنید تا افرادی که مشکل شنوایی دارند هم بتوانند محتوا را دنبال کنند.
 • استفاده از رونوشت: استفاده از رونوشت های مربوط به فایل های ویدیویی و صوتی هم برای بهبود دسترسی پذیری وردپرس خوب است و هم بر روی سئو تاثیر می گذارد.

با استفاده از قابلیت دسترسی پذیری وردپرس شما می توانید این موارد را به راحتی پیاده سازی کنید. در ادامه شما می توانید یک مثال برای موارد گفته شده مشاهده کنید.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

برای مواردی همچون طراحی کپشن ویدیو ها، شما باید به صورت دستی آنها را طراحی کنید. یک پلتفرم همچون یوتیوب هم می تواند آنها را برای شما ایجاد کند. البته که این پروسه بی نقص نمی باشد. اکثر پلتفرم های ادیت ویدیو به شما اجازه می دهند تا ویدیو های خود را آپلود کنید.

برای بهبود دسترسی پذیری وردپرس از ویدیو هایی که به صورت خودکار پخش می شوند دوری کنید

ویدیو هایی که به صورت اتوماتیک پخش می شوند برای اکثر کاربران آزار دهنده هستند. افرادی که با معلولیت های خسته کننده دست و پنجه نرم می کنند و به دنبال قابلیت های دسترسی پذیری وردپرس هستند خیلی بیشتر از این قضیه رنج می برند. البته که صدای ویدیو می تواند افرادی که در حال مطالعه متن هستند را آزار دهد. پس اگر شما قصد افزودن ویدیو به وب سایت خود را دارید، بهتر است که از پلاگین های خاصی همچون SmartVideo استفاده کنید تا قابلیت پخش خودکار را فعال یا غیر فعال نمایید.

دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

از لایوت ساده و تمیز استفاده کنید

دیگر راه بهبود دسترسی پذیری وردپرس استفاده از لایوت های تمیز و ساده است. این لایوت ها و لایه بندی ها به بازدید کنندگان اجازه می دهند تا محتوا را خیلی بهتر مطالعه نمایند. در ادامه شما می توانید چند نکته استخراج شده از جلسه WCEU را مشاهده کنید.

 

 

 • محیط محتوا را ساده تر کنید. محدود تر کردن این محیط می تواند برای کاربران معلول نتایج خوبی را به همراه داشته باد.
 • از فضای سفید زیادی استفاده کنید. به خاطر اینکه برخی از کاربران نمی توانند به راحتی به صفحات دیگر بروند، بهتر است که از قسمت های سفید استفاده کنید تا چشم کاربران معلول استراحت کند.
 • بلوک های متنی را با دیگر المان ها بشکنید. شکستن بلوک های متنی با استفاده از المنت های بینایی همچون تصاویر و قسمت های سفید باعث می شود تا پروسه محتوای شما بهتر شناخته شود.

بیایید تا وب سایت یک درصد برای سیاره را بررسی کنیم. قابلیت دسترسی وردپرس به خوبی در این وب سایت استفاده شده است. این وب سایت فضای سفید زیادی را به کار گرفته و متون را به خوبی دسته بندی کرده است. در این وب سایت همه چیز مشخص بوده و کاربران سردرگم نخواهند شد.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

وب سایت خود را برای قابلیت دسترسی وردپرس تست کنید

آماده سازی وب سایت برای دسترسی پذیری وردپرس یک مسئله مهم به حساب می آید. نه تنها زمانی که شما در حال طراحی های اولیه هستید، این پروسه در هر زمانی پر بازده است. در ادامه شما می توانید ابزار های موجود را برای انجام این کار مشاهده کنید.

Core Web Vitals

این ابزار اولین مورد برای بررسی دسترسی پذیری وردپرس به حساب می آید.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

اگر گوگل مشکلات دسترسی پذیری را در سایت شما پیدا کند، شما به راحتی می توانید آن را حل کنید.

axe DevTools

این ابزار بررسی قابلیت دسترسی وردپرس به صورت مستقیم بر روی گوگل کروم قابل نصب است. صفحه این افزونه شبیه به تصویر زیر است. هنگامی که شما سایت خود را بررسی می کنید، این ابزار مشکلات را به شما نمایش می دهد.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

WAVE Evaluation Tool

اگر شما تا کنون از ابزار های بررسی بر روی مرورگر خود استفاده نکرده اید، این ابزار گزینه بهتری برای شما به حساب می آید. این افزونه همچون AXE عمل می کند اما ارور ها را بر روی وب سایت شما علامت گذاری می کند.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

Color Safe

با استفاده از این ابزار شما می توانید استاندارد های خاص AA را مورد بررسی قرار دهید.

دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

Coblis

با استفاده از این ابزار شما می توانید تصاویر و طراحی های تمام صفحه وب سایت خود را بررسی کنید و مشکلات افراد کور رنگ را ببینید.

فقط کافی است که فایل خود را بر روی سیستم آپلود کنید و آن را توسط انواع ابزار های کور رنگی آنالیز نمایید. شما می توانید متوجه شوید که طراحی شما برای هر کاربر چگونه به نظر می رسد.

 دسترسی پذیری وردپرس
دسترسی پذیری وردپرس

سوالات رایج در مورد دسترسی پذیری وردپرس

تا کنون تا موارد زیادی را بررسی کرده ایم. ولی شاید شما هم با یک سری سوال های خاص رو به رو شوید.

چگونه باید از قابلیت دسترسی پذیری در وب سایت خود استفاده کنیم؟

فقط کافی است که 12 مرحله گفته شده در قسمت های قبل را به کار گیرید.

آیا وردپرس با WCAG همخوانی دارد؟

مرجع وردپرس سطح را طوری تعریف کرده است که همه کد های نوشته شده درون هسته و تم ها با قوانین WCAG به صورت کامل همخوانی داشته باشند. اما باز هم مالک وب سایت وظیفه بررسی سایت را بر عهده دارد.

حالت دسترسی پذیری وردپرس چیست؟

حالت دسترسی پذیری وردپرس که در نسخه های قدیمی تر به کار می رود، به کاربران اجازه می داد تا ویجت های خاصی را برای بهبود سایت اضافه کنند. این ویجت ها برای افراد معلول طراحی شده بودند.

آیا تم های وردپرس دسترسی پذیری آماده هستند؟

بعضی از تم های وردپرس این قابلیت را در خود جای داده اند. فقط کافی است که در مرجع دانلود وردپرس تم های مد نظر خود را فیلتر کنید.

بهترین افزونه دسترسی وردپرس کدام است؟

البته که افزونه های زیادی در دسترس کاربران قرار گرفته اند ولی، HubSpot به شما توصیه می کند تا از WP Accessibility استفاده کنید.

آیا وب سایت وردپرسی شما آماده خدمت رسانی به همه است؟

دلایل زیادی برای اولویت بندی فعالیت های وردپرس وجود دارد که در ادامه چند مورد از آنها را با هم بررسی می کنیم. همه کاربران این امکان را دارند تا از وب سایت شما بیشترین بهره را ببرند. دسترسی پذیری وردپرس به کاربران اجازه می دهد تا رتبه خود را بهبود ببخشند. با استفاده از این قابلیت شما از جریمه دوری خواهید کرد. البته که امروزه پلاگین های رایگان زیادی برای استفاده از قابلیت دسترسی پذیری در اختیار شما قرار گرفته است.

 

منبع

 

https://blog.hubspot.com/website/wordpress-accessibility

 

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)