امتیاز به مقاله

وردپرس 6 انتشار بزرگ

وردپرس 6 نسخۀ بتا اخیرا به انتشار رسید و انتظار می رود به زودی نسخۀ اصلی آن نیز منتشر شود. وردپرس 6.0 به عنوان دومین انتشار بزرگ سال 2022 دارای ویژگی ها و بهبودهای جدیدی خواهد بود. در این مقاله نگاه مختصری به ویژگی های وردپرس 6.0 و آنچه در این انتشار قرار است با آن مواجه شویم، می اندازیم.ما در قبل ویژگی های جدید نسخه 5.9 را گذاشته بودیم

بهبود در ویرایش کامل وب سایت

وردپرس 6 تجربۀ ویرایش کامل وب سایت را برای کاربران فراهم می کند. با استفاده از این آپشن، می توان تم های وردپرس را با استفاده از ویرایشگر بلوک که برای ایجاد پست ها و صفحات استفاده می شود، سفارش سازی کرد. همچنین می توان تغییرات گسترده ای را در قالب تم ها ایجاد و با استفاده از بلوک ها، آن ها را به صورت بصری ویرایش کرد. البته برای استفاده از این ویژگی، به یک تم فعال نیاز است که از ویرایشگر بلوک پشتیبانی کند.

وردپرس 6 پیشرفت ها و ویژگی های جدیدی را به ویرایشگر تم می آورد. برای مثال، می توان به تغییر آسان سبک های تم اشاره کرد. وردپرس 6.0 به کاربران اجازه می دهد تنها با یک کلیک سبک تم را تغییر دهند. فقط کافی است در گوشۀ سمت راست، روی دکمۀ Style کلیک کنید و سپس به برگۀ Browse Styles بروید. بدین صورت می توانید سبک های موجود برای تم خود را مشاهده کنید.

وردپرس 6 به کاربران اجازه می دهد تم ساخته شده با ویرایشگر بلوک را ذخیره و صادر کنند. ویرایشگر تم جدید یا ویرایشگر کامل وب سایت امکان ایجاد الگوها، سبک های سفارشی و طرح بندی های زیبا را فراهم می کند. اگر بخواهید تمام این موارد را به یک سایت وردپرسی دیگر کپی کنید، وردپرس 6.0 به شما اجازه می دهد به راحتی تم خود را با تغییرات ایجاد شده صادر کنید. بدین صورت، می توانید این تم را در هر سایت وردپرسی دیگری نصب کنید. این شامل تمام تغییرات ایجاد شده در قالب اصلی می شود.

صادر کردن تم
صادر کردن تم

بلوک های جدید در ویرایشگر بلوکِ تم

وردپرس 6 بلوک های جدیدی را معرفی می کند که می توانید از آن ها در تم و قالب های خود استفاده کنید. در ادامه به معرفی این بلوک ها می پردازیم. در قسمت Comments حالا می توان بلوک Query Loop را ایجاد کرد. این بلوک خود شامل آپشن هایی مثل اسم کاربر، آواتار، محتوای مورد نظر و لینک ویرایش می شود. امکان ویرایش جداگانۀ آن ها برای برجسته کردن نظرات نیز وجود دارد.

وردپرس 6 با یک بلوک جداگانه برای Read More یا ادامۀ مطلب همراه خواهد بود. با استفاده از این بلوک جداگانه، می توان متن، پس زمینه و حاشیۀ متفاوتی را برای لینک ادامۀ مطلب ایجاد و آن را برجسته کرد. در صورتی که هیچ نتیجه ای در قسمت Query Loop نباشد، می توان از بلوک No Results یا بدون نتیجه استفاده کرد.

در وردپرس 6.0 بلوک جدید نویسندۀ پست را می توان به همراه بلوک آواتار مورد استفاده قرار داد. بلوک آواتار به شما اجازه می دهد آواتار کاربر یا عکس پروفایل را نشان دهید. همچنین می توانید انتخاب کنید که آواتار فعلیِ پست یا صفحه برای کاربران خاص نمایش داده شود.

قفل کردن بلوک ها
قفل کردن بلوک ها

تغییرات ویرایشگر بلوک در وردپرس 6

وردپرس 6 درست مثل دیگر انتشارها با پیشرفت های قابل توجه و ویژگی های جدیدی برای ویرایشگر محتوا همراه خواهد بود. ویرایشگر بلوک جایی است که در آن صاحبان وب سایت ها، وقت زیادی را صرف ایجاد محتوا و صفحات برای سایت خود می کنند. در ادامه به بعضی از تغییرات قابل توجه در ویرایشگر بلوک اشاره می کنیم. در وردپرس 6.0 می توان تصاویر ویژه را از طریق بلوک Cover برای پست ها استفاده کرد. با انتخاب تصویر ویژه در بلوک کاور، تصویر به طور خودکار پست یا صفحۀ مورد نظر را نمایش می دهد.

وردپرس 6 دارای ویژگی انتخاب متن آسان تر برای بلوک های چندگانه خواهد بود. در حال حاضر انتخاب متن در چندین بلوک کمی دشوار به نظر می رسد. چرا که اغلب، ویرایشگر تمام متن موجود در بلوک را انتخاب می کند. در انتشار جدید، انتخاب متن دلخواه در بلوک های چندگانه آسان تر خواهد شد.

قفل کردن بلوک های قابل استفادۀ مجدد یکی دیگر از ویژگی های جدید است. مشکل این نوع بلوک ها این است که تغییرات ایجاد شده به وسیلۀ هر کاربر در آن ها ذخیره می شوند. برای حل این مشکل، افزونه هایی وجود دارد که به وسیلۀ آن ها می توان بلوک های قابل استفادۀ مجدد را قفل کرد. وردپرس 6.0 این ویژگی را به هستۀ خود می آورد تا کاربران بتوانند از ویرایش مجدد بلوک ها جلوگیری کنند. بدین صورت، یک پاپ آپ ظاهر می شود که در آن می توان امکان ویرایش، انتقال و حذف بلوک مورد نظر را قفل کرد.

در وردپرس 6 می توان از ویژگی جدید بلوک های ردیفیِ واکنش پذیر استفاده کرد. این ویژگی کمک می کند اندازۀ بلوک ها را در صفحات مختلف تنظیم کرد. برای بلوک های گروهی، امکان نمایش آن ها در یک ردیف یا دسته وجود دارد.

تصویر ویژه در بلوک Cover
تصویر ویژه در بلوک Cover

پیشرفت های دیگر

وردپرس 6 به عنوان یک انتشار بزرگ دارای پیشرفت های زیادی به خصوص برای ویرایشگر بلوک می باشد. برای مثال، می توان به ایجاد حاشیه برای بلوک ستون ها اشاره کرد. با استفاده از این آپشن، می توان یک حاشیه در اطراف بلوک ستون ها ایجاد کرد. امکان ایجاد فاصله برای تصاویر گالری یکی دیگر از پیشرفت های جدید است. با استفاده از این ویژگی می توان برای تصاویر جداگانه در یک بلوکِ گالری، فاصلۀ مورد نظر را ایجاد کرد.

در وردپرس 6.0 می توان از یک میانبر سریع برای ایجاد لینک های داخلی استفاده کرد. این میانبر با استفاده از براکت های مربع یا square brackets در صفحۀ پست امکان پذیر است. یکی دیگر از پیشرفت ها، امکان انتخاب چندین بلوک در List View می باشد. در انتشار جدید، کاربران می توانند از کلیدهای Shift و Click برای انتخاب چندین بلوک مجاور در نمای فهرست استفاده کنند. بعد از انتخاب بلوک های مورد نظر، می توان آن ها را به سمت مورد نظر انتقال داد یا اقدامات دیگر را برای بلوک ها انجام داد.

بلوک کامنت ها
بلوک کامنت ها

بهبود دسترسی و ویژگی های جدید برای توسعه دهندگان

وردپرس 6 به عنوان یک انتشار جدید، قابلیت استفاده از امکانات را برای کاربران آسان تر می کند. وردپرس 6.0 با تعداد زیادی پیشرفت همراه خواهد بود تا همۀ کاربران بتوانند از امکانات آن استفاده کنند. همچنین تغییرات زیادی برای توسعه دهندگان در نظر گرفته شده است تا بتوانند از آن ها در تم ها، پلاگین ها و پروژه های خود استفاده کنند.

برای مثال در وردپرس 6 ویژگی Webfonts API روشی کارآمد برای مدیریت فونت های محلی ارائه می کند. همچنین یک API کمک می کند از ظاهر شدن بلوک ها در صفحۀ ابزارک ها جلوگیری کرد. همچنین می توان به پیشرفت ها و ویژگی های دیگری اشاره کرد که برای ویرایش آسان و مدیریت بهتر سایت در نظر گرفته شده اند.

در این مقاله، اطلاعات لازم در مورد انتشار جدید وردپرس یعنی وردپرس 6.0 در اختیار شما قرار گرفت. این انتشار بدون شک پیشرفت های زیادی را به همراه خواهد داشت. امکانات جدید در ویرایشگر بلوک و همچنین پیشرفت در ویرایشِ تمام سایت از جمله ویژگی های جذاب وردپرس 6.0 هستند. همچنین می توان به آپشن های جدیدی برای انتقال تم ها و مدیریت ابزارهای مختلف اشاره کرد.

 

منبع:

https://www.wpbeginner.com/news/whats-coming-in-wordpress-6-0-features-and-screenshots/

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)