فهرست محتویات پنهان
5/5 - (1 امتیاز)

اولین قدم پیش از بهینه سازی وب سایت برای گوگل، بررسی این نکته است که آیا پنالتی گوگل روی دامنه شما اعمال شده است یا خیر.

وب سایتی که توسط گوگل جریمه شده باشد، نمیتواند به رنکینگ خوبی دست پیدا کند. پس اولویت شما باید این باشد که ببینید که کدام تغییرات الگوریتمی بر ویژگی وب سایت شما اثر میگذارد. سپس یک پلن بازیابی ایجاد کنید.

پنالتی گوگل
پنالتی گوگل

پنالتی گوگل کدام است؟

 

زمانی که لغات پاندا، پنگوئن، کبوتر و مرغ مگس خوار به گوش تازه کارهای بلاگینگ و وب مسترها که تجربه سئو ندارند، میخورد، با خود فکر میکنند که چرا دنیای آنلاین انقدر به حیوانات علاقه دارد!

پاسخ کاملا ساده است؛ این موارد نام هایی هستند که گوگل (و مطبوعات) به مجموعه متفاوتی از تغییرات که گوگل در الگوریتم رنکینگ خود ایجاد میکند، داده است.

گوگل به طور رسمی بیان کرده که آنها سالانه صدها تغییر در الگوریتم جستجوی خود ایجاد میکنند تا کیفیت نتایج جستجو را بهبود ببخشند.

با ایجاد هر تغییر عده ای برنده و عده ای دیگر بازنده میشوند. این یعنی بعضی وب سایت ها تاثیر مثبت میپذیرند و رنکینگ آنها بهبود پیدا میکند (و این یعنی ترافیک ارگانیک گوگل بیشتر). اما برخی دیگر ترافیک از دست میدهند زیرا رنکینگشان کاهش پیدا کرده و یا به طور کامل از بین رفته است.

 

چرا باید به پنالتی گوگل اهمیت بدهیم؟

 

مردم معتقدند شما نمیتوانید بدون گوگل، به اطلاعات آنلاین زیادی دست پیدا کنید. چه خوشتان بیاید و چه نیاید، گوگل بهترین منبع ترافیک، مخصوصا برای افرادی که به دنبال جذب ترافیک هدف هستند، میباشد.

اگر بتوانید وب سایت خود را وارد برترین های گوگل کنید، به مزایای زیادی دست پیدا خواهید کرد که نمیتوان هیچ کدامشان را هم نادیده گرفت.

بنابراین، اولین دلیل برای اینکه بررسی کنید آیا وب سایت شما توسط الگوریتم های گوگل فیلتر شده و یا خیر، همین است.

دلیل دیگری این است که اگر بفهمید با کدام آپدیت گوگل جریمه شده اید، میتوانید اقدامات اصلاحی انجام دهید تا دفعه بعد که تغییری ایجاد شد، شما پنالتی گوگل دریافت نکنید (این گام ساده نیست اما با تلاش موفق خواهید شد).

در آخر، شناخت پنالتی گوگل شما را به جواب این سوال که “چرا ناگهان ترافیک سایتم کم شده است؟” میرساند؛ زیرا اگر شما پنالتی گوگل دریافت کرده باشید، تغییرات در حجم ترافیک کاملا واضح خواهد بود.

جریمه گوگل
جریمه گوگل

از کجا بفهمیم وب سایت پنالتی گوگل دریافت کرده است؟

 

دو روش برای فهمیدن اینکه وب سایت پنالتی گوگل دریافت کرده است یا نه، وجود دارد. اولین روش از طریق کنسول جستجوی گوگل و دومی از طریق گزارشات ترافیک گوگل آنالیتیکس و مقایسه ترافیک با زمانی که آپدیت گوگل رخ داده، انجام میپذیرد.

بیایید ببینیم چطور باید هر دو روش را به کار بگیریم و جرایم گوگل را بررسی کنیم.

 

گام اول: ورود به کنسول جستجوی گوگل

 

اگر هنوز وب سایت خود را در کنسول جستجوی گوگل ثبت نکرده اید، همین حالا این کار را انجام دهید.

کنسول جستجوی گوگل (که پیشتر به آن ابزار وب مستر گفته میشد)، رسانه ای است که گوگل از آن برای برقراری ارتباط با وب مسترها و اطلاع دادن مشکلات وب سایت به آنها – که شامل پنالتی دستی هم میشود – استفاده میکند.

پیش از اینکه به شما بگوییم کجا میتوانید این مورد را در ابزارهای کنسول جستجوی گوگل پیدا کنید، باید به شما اطلاع دهیم که دو نوع پنالتی گوگل وجود دارد و شما باید تفاوت آنها را بدانید.

 مورد اول پنالتی دستی: یک فرد (شاید از تیم کیفیت گوگل) روی وب سایت شما پنالتی گوگل اعمال کرده است. این مورد ممکن است به چندین علت رخ بدهد. ممکن است روی کل وب سایت شما اعمال شده باشد، یعنی کل وب سایت را تحت تاثیر قرار دهد یا اینکه روی بخشی از وب سایت شما اعمال شده باشد، یعنی فقط چند صفحه از وب سایت را تحت تاثیر قرار دهد.

در این صورت، گوگل به شما میگوید که اشکال کار کجاست و به همچنین لیستی از اقداماتی که میتوانید در جهت اصلاح مشکل انجام دهید، پیش رویتان قرار میدهد. پس از ایجاد تغییرات لازم، میتوانید درخواست تجدید نظر ارسال کنید و آنها به شما میگویند که آیا پنالتی برداشته شده است یا خیر.

پنالتی دستی
پنالتی دستی

مورد دوم پنالتی الگوریتمی: این مورد رایج ترین مشکل است و به صورت اتوماتیک رخ میدهد. پنالتی های الگوریتمی به ابزار کنسول جستجوی گوگل گزارش داده نمیشوند و راهی هم برای درخواست تجدید نظر وجود ندارد. تنها راه فهمیدن اینکه آیا پنالتی گوگل روی وب سایت شما اعمال شده است یا نه، فقط روشی است که در ادامه توضیح داده شده است.

پنالتی های الگوریتمی نتیجه تغییرات دائمی است که گوگل روی الگوریتم های رنکینگ اعمال میکند. (و همین جاست که نام حیواناتی که در بالا اشاره کردیم و روز به روز برای وب مسترها مهم تر میشوند، به میان می آید.)

بیایید به مثال بالا برگردیم، باید وارد کنسول جستجوی گوگل شوید تا ببینید آیا پنالتی گوگل روی وب سایت شما اعمال شده است یا نه.

شما میتوانید از بخش SECURITY & MANUAL ACTIONS / MANUAL ACTIONS این مورد را بیابید.

SECURITY & MANUAL ACTIONS / MANUAL ACTIONS
SECURITY & MANUAL ACTIONS / MANUAL ACTIONS

اگر پیام “No issues detected” (مشکلی پیدا نشد)، روی صفحه ظاهر شد، یعنی وب سایت شما مشکلی ندارد و نیاز به اقدام دیگری نیست؛ سپس باید اقدامات بعدی را اجرایی کنید تا مطمئن شوید که پنالتی الگوریتمی هم روی وب سایت شما اعمال نشده باشد.

اگر پنالتی دستی روی وب سایت شما اعمال شده باشد، باید پیام و علل را به دقت بخوانید، مشکل را برطرف کنید و درخواست بازدید دوباره وب سایت ارسال کنید.

 

گام دوم: ورود به گوگل آنالیتیکس و بررسی ترافیک وب سایت

 

بهترین روش برای اینکه متوجه بشوید آیا وب سایت شما توسط پنالتی اتوماتیک گوگل جریمه شده است یا نه، ورود به گوگل آنالیتیکس و بررسی ترافیک ارگانیک گوگل است.

اگر از زمانی که گوگل یک تغییر الگوریتمی جدید ارائه داده، ترافیک شما کاهش پیدا کرده، احتمالا شما جریمه شده اید و دلیل کاهش ترافیک هم همین است.

از داشبورد گوگل آنالیتیکس وب سایت خودتان را انتخاب کنید و سپس به بخش ACQUISITION > All Traffic > Source / Medium بروید.

از لیست گزینه GOOGLE / ORGANIC را انتخاب کنید. چیزی که حالا میبینید گزارشی از تعداد بازدیدهای شما از جستجوی گوگل است.

در گام بعد، دوره گزارش را از بخش بالا سمت راست انتخاب کرده و تا جایی که میتوانید به عقب برگردید.

گزارش ترافیک ارگانیک گوگل
گزارش ترافیک ارگانیک گوگل

کاری که حالا باید انجام دهید، مقایسه زمانی که ترافیک به طرز چشمگیری کاهش (یا افزایش) پیدا کرده با زمانی است که آپدیت جدیدی ارائه شده است.

این راهنمای دستی از moz تمام تاریخ هایی را که گوگل در 16 سال گذشته در الگوریتم رنکینگ خود تغییر ایجاد کرده است، نشان می دهد.

نکته: شما به همچنین میتوانید در گزارش گوگل آنالیتیکس برای خودتان یادداشت بگذارید تا تاریخ‌ های ایجاد تغییر را در نمای مشابه نمودار گزارش مشخص کنید.

اگر در زمان ارائه آپدیت (و یا نزدیک به زمان ارائه آپدیت) ترافیک شما به طور ناگهانی کاهش پیدا کرد، گزارش moz را بررسی کنید تا متوجه شوید این چه آپدیتی بوده و برای اصلاح مشکل باید چه کنید.

 

زمانی که پنالتی گوگل روی وب سایت شما اعمال میشود، چه اتفاقی می افتد؟

 

اولین اتفاقی که رخ میدهد این است که شما ترافیک گوگل (یا بخشی از آن) را از دست میدهید.

دومین مورد این است که شما بخشی (و یا کل) اعتماد گوگل به خودتان را از دست میدهید. این یعنی باید وفاداری خودتان را اثبات کنید و صبور باشید تا دوباره گوگل به شما اعتماد کند.

گوگل وب سایت هایی که را که حاوی اسپم هستند و یا تلاش میکنند تا الگوریتم ها را گول بزنند، دوست ندارد. به همین دلیل ممکن است آنها را از ایندکس خود حذف کند.

بازگشت به ایندکس به این معنا نیست که شما رنکینگ خود را پس میگیرید و به مرحله پیش از پنالتی گوگل برمیگردید و باید بدانید که در این مرحله، به دست آوردن رنکینگ بالا بسیار سخت تر از قبل است.

گوگل دوست دارد وب سایت های خوب را در SERPS خود نشان دهد و سرپیچی از قوانین حرکت بسیار بدی است و وظیفه شماست (نه آنها) که همیشه با قوانین کنار بیایید.

اقدامات لازم
اقدامات لازم

پنالتی تا چه مدت ادامه پیدا میکند؟

 

پنالتی های دستی تا زمانی که شما درخواست تجدید نظر ثبت کنید و با موفقیت آن را پشت سر بگذارید و یا تا زمانی منقضی شدن، ادامه دارند. برخی جرایم به مدت شش ماه ادامه پیدا میکنند و گاهی هم ممکن است تاریخ انقضای یک پنالتی دو سال باشد.

اما باید بدانید که اگر انقضای یک پنالتی بگذرد، به این معنا نیست که وب سایت بدون مشکل است و رنکینگ و ترافیک خود را دوباره به دست می آورد.

این بدین معناست که پنالتی گوگل دیگر روی ابزار وب مستر نمایش داده نمیشود اما اگر شما در جهت حل مشکل کاری نکرده باشید، ممکن است پنالتی اتوماتیک هم روی وب سایت اعمال شده شده باشد و سایت هنوز درگیر این جریمه باشد.

زمانی که تغییری در الگوریتم رنکینگ رخ میدهد و در نتیجه اش برای شما مشکلی پیش می آید، باید هر چه زودتر مشکل را رفع کنید و منتظر ارائه الگوریتم جدید باشید تا ببینید مشکل شما به طور کامل برطرف شده یا نه.

در برخی موارد و به خاطر اینکه الگوریتم ها پیوسته تغییر میکنند، مشکل به سرعت حل میشود اما در بسیاری موارد دیگر، باید برای آپدیت گوگل صبر کنید تا ببینید تغییراتی که اعمال کرده اید نتیجه مثبت داشته اند یا خیر.

بهبود رنکینگ در گوگل
بهبود رنکینگ در گوگل

اگر به مشکل برخوردید، چه کنید؟

 

پاسخ سریعی وجود ندارد، در گوگل درباره مشکل جستجو کنید و چندین راه حل و اقدامات برایتان نمایش داده خواهند شد.

برای جلوگیری از هدر رفتن زمان، خلاصه زیر از موارد را مطالعه بفرمایید:

لینک های غیرطبیعی که به وب سایت شما ارجاع میدهند – اگر شما هر یک از این کارها را انجام داده اید: خرید لینک، تبادل لینک، پست موقت برای لینک، کامنت برای لینک، ثبت وب سایت خود روی دایرکتوری های حاوی اسپم، پس احتمالا پنالتی دستی روی وب سایت شما اعمال شده و میتوانید پیامش را روی ابزار کنسول جستجوی گوگل ببینید.

برای حل این مشکل چه باید کرد؟ از وب مسترها بخواهید تا لینک ها را حذف کنند (یا آنها را نوفالو کنند)، تلاش های خود را مستند کنید، از ابزار انکار گوگل بخواهید که این لینک ها را در نظر نگیرد و سپس درخواست تجدید نظر ثبت کنید.

اگر بار اول موفق نشدید، پروسه را از ابتدا دوباره انجام دهید و دوباره درخواست تجدید نظر ثبت کنید.

 

لینک های غیرطبیعی که از وب سایت شما به وب سایت های دیگر ارجاع میدهند – اگر شما پیشتر لینک میفروختید یا لینک های زیادی از وب سایت شما به وب سایت های دیگر ارجاع میدهند، باید آن لینک ها را حذف کنید (یا آنها را نوفالو کنید)، و درخواست تجدید نظر ثبت کنید.

 

محتوای باریک – اگر وب سایت شما صفحات زیادی دارد که در آنها محتوای کمی وجود دارد یا به کل هیچ محتوایی در آنها وجود ندارد، حذف یا ادغامشان کنید. آن صفحات را “نو ایندکس” کنید و سعی کنید محتوای سودمند و یکتا و اورجینال به وب سایت اضافه کنید.

 

محتوای تکراری – گوگل محتوایی که یونیک نیست را نمیپسندد، پس اگر شما پیوسته مطالب خود را از وب سایت های دیگر کپی میکنید، دست از این کار بردارید و همان اقدامات “محتوای باریک” که در بالا توضیح داده شد را اجرایی کنید.

 

وب سایت خود را بهینه کنید – داشتن یک وب سایت که با سئو هماهنگ نیست، یکی از دلایل جریمه شدن است؛ اما اگر پنالتی گوگل روی وب سایت شما اعمال شد، تا آخرین حد ممکن وب سایت خود را بهینه کنید. میتوانید از چک لیست ممیزی سئو برای بهینه سازی وب سایت برای گوگل استفاده کنید.

بهبود رنکینگ
بهبود رنکینگ

چگونه از جریمه شدن توسط گوگل جلوگیری کنیم؟

 

بهترین روش برای بازیابی از پنالتی گوگل، در درجه اول، جلوگیری از آن است. بنا بر تجربه بنده، وب مسترها همیشه در پی پیدا کردن روشی برای رنکینگ بالاتر هستند و گاهی ممکن است گوگل از روش های ایشان خوشش نیاید.

بارها بیان شده که برای گرفتن بهترین نتایج از گوگل، باید صبور باشید و بر اساس قوانین پیش بروید. روش هایی که ممکن است شما را به دردسر بیندازد را به کار نبندید.

در این هفده سال که بنده در حال فعالیت آنلاین هستم، روش تغییر نکرده و این یعنی:

 • باید محتوای با کیفیت منتشر کنید.
 • به تمامی دستورالعمل های وب مستر گوگل پایبند باشید.
 • تغییراتی که روی سئو تاثیر دارند را دنبال کنید (مانند https، هماهنگی با صفحه تلفن همراه، اجتناب در استفاده از کلمه کلیدی انکر تکست زمان ارجاع دادن به لینک دیگر، نوفالو کردن لینک های خارجی و موارد دیگر).
 • وب سایت و محتوای خود از طریق کانال های کلاه سفید تبلیغ کنید.

اگر چند ماه تمامی این موارد را رعایت کنید، مورد توجه واقع میشوید و اگر محتوای شما خوب باشد، لینک های طبیعی جذب شما میشوند و رنکینگ گوگل شما بهبود پیدا میکند.

 

ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل؛ 8 ابزار که می تواند به سئو سایت شما کمک کند

پنالتی گوگل یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است برای سایت شما پیش بیاید. این مسئله می تواند کابوسی برای مدیران و سئو کاران باشد. این اتفاق ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد. با هر بروزرسانی که از طرف گوگل انجام می شود یک دلیل دیگر به این مجموعه دلایل اضافه می شود. می شود گفت اگر تمام تکنیک های بهینه سازی سایت یا به اصطلاح White-hat را به خوبی و با توجه به قوانین موتور جستجوی گوگل انجام دهید سایت شما از این مسئله در امان خواهد بود.

اصطلاح پنالتی گوگل (Google Penalty) چیست و چرا ممکن است آن را دریافت کنید

پنالتی گوگل به معنای کاهش قابل توجه از ترافیک و بازدید وب سایت شما است. میزان این پنالتی یا جریمه را به شکل دقیق نمیتوان مشخص کرد. می توان گفت در بدترین شرایط گوگل سایت شما را مسدود میکند.

مسدود شدن از طرف گوگل به معنای حذف از اینترنت است. به این دلیل که اکثر کاربران در تمام نقاط جهان از این موتور جست و جو برای گردش در وب استفاده می کنند. اگر از طرف این موتور جستجو مسدود شوید کاربران تنها میتوانند با تایپ آدرس به سایت شما دسترسی داشته باشند.

دلیل اصلی که موجب پنالتی گوگل می شود استفاده نادرست از تکنیک های مختلف در هنگام سئو است. فقط اگر تمام قوانین بهینه سازی سایت و سئو را رعایت کنید سایت شما در دراز مدت پیشرفت خواهد کرد. به یاد داشته باشید که تنها تولید محتوای با کیفیت و بهینه سازی شده توسط یک سئو کار حرفه ای میتواند موفقیت سایت شما را تضمین کند.

ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل
ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل

تغییرات الگوریتم گوگل و یا جریمه های دستی

پنالتی گوگل به دو دسته تقسیم می شوند. یک آنهایی که به دلیل به روزرسانی در الگوریتم گوگل ایجاد می شوند. دوم آن هایی که توسط کارمندان گوگل و به صورت دستی صادر می شوند. در بین این دو دسته اولی بسیار پیچیده تر است. زیرا اگر سایت شما این نوع از پنالتی را دریافت کند خودتان باید در وب سایت به دنبال دلیل آن بگردید.

معمولا اگر به صورت دستی از طرف گوگل جریمه شوید و یا به اصطلاح پنالتی دریافت کنید فهرستی از دلایل این پنالتی را دریافت می کنید. با مشاهده این لیست می توانید به سادگی مشکلات سئو سایت خود را بدانید و رفع کنید.

به روزرسانی های رسمی در الگوریتم گوگل

به روزرسانی ها به دو شکل صورت میگیرند. به روزرسانی هایی که به صورت عمومی و رسمی از طرف گوگل اعلام می شوند و بروز رسانی هایی که به صورت ناگهانی و بدون هشدار و اخطار قبلی در الگوریتم گوگل انجام می شوند. به این نوع از بروز رسانی ها به اصطلاح بروز رسانی «فانتوم» می گویند.

به روز رسانی پاندا

می توان گفت بروزرسانی پاندا که در سال 2011 توسط گوگل بر الگوریتم آن اعمال شد به شکل کامل در مورد محتواهای سایت ها بود. هدف این آپدیت گوگل شناسایی و حذف سایت هایی است که محتوای کپی منتشر می کنند. دومین هدف مربوط به سایت هایی است که محتوای بی کیفیتی دارند. محتوایی که تنها برای نمایش هنگام جستجوی یک کلیدواژه خاص تولید میشود و هیچ اطلاعاتی با ارزشی را به بازدید کنندگان ارائه نمی دهد.

پس از این بروز رسانی در الگوریتم گوگل بود که تولید کنندگان محتوا و مدیران سایت مجبور شدند مطالب با کیفیت تولید کنند. همچنین با این آپدیت، تولید محتوای بی کیفیت که تنها برای بالا بردن رتبه سایت بودند منسوخ شد.

ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل به روز رسانی پاندا
ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل به روز رسانی پاندا

آپدیت پنگوئن

هدف این به روزرسانی در الگوریتم گوگل برخورد با سایت هایی بود که در اصطلاح از تکنیک سئو کلاه سیاه استفاده می کردند. پس از این آپدیت گوگل، دیگر کسانی که تکنیک های غیر اصولی سئو مانند استفاده از شبکه لینک سازی، پر کردن متن با کلمات کلیدی را به کار می بردند از طرف گوگل جریمه و مسدود شدند. البته باید خاطر نشان کرد که استفاده از شبکه لینک سازی هنوز یکی از تکنیک های خوب سئو است. البته به شرطی که این کار به شکل منطقی و با یک سرعت مناسب  و معقول انجام شود. پس از این آپدیت گوگل به شکل کامل با هرگونه سئو غیر اصولی مانند پر کردن مطالب با کلمات کلیدی برخورد میکند.

آپدیت Mobilegeddon

پس از سال 2019 جست و جو با گوشی های موبایل بسیار گسترده شد. آپدیت الگوریتم گوگل با نام Mobilegeddon به همین دلیل منتشر شده است. این آپدیت به وب سایت ها کمک می کند تا در صفحه نمایش های کوچکتر مانند صفحه نمایش موبایل عملکرد بهتری داشته باشند. اگر میخواهید در رقابت عقب نمانید حتما به این نوع از بهینه سازی سایت خود توجه ویژه نشان دهید. زیرا امروزه جست و جو با موبایل در گوگل از جست و جو در دسکتاپ ها بسیار بیشتر شده است.

جریمه ها و پنالتی های دستی گوگل

این جریمه ها و پنالتی ها مجزا از آپدیت الگوریتم گوگل هستند. این جریمه ها همانطور که بیان شد به شکل دستی صورت میگیرند. سایت شما ممکن است به دلیل سئو اشتباه با این خطر مواجه شود. خبر خوب این است که اگر به این دلیل بازدید سایت شما کم شود گوگل به شما دلایل آن و راه اصلاح آن را ارسال خواهد کرد.

به همین دلیل اصلاح این نوع جریمه های از اصلاح جریمه هایی که بر اساس الگوریتم گوگل اعمال می شوند آسان تر است.

جریمه ها و پنالتی های دستی گوگل
جریمه ها و پنالتی های دستی گوگل

در صورت دریافت پنالتی گوگل چه کاری باید انجام داد

اگر به هر دلیلی از طرف گوگل جریمه شدید سریعا باید به کمک ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل آن ها رفع کنید. حتما سایت خود را بهینه سازی کرده و محتوا را به روز رسانی کنید. هرگونه لینک هرزنامه ای را از سایت خود حذف کنید. با رفع مشکلات به شکل خودکار جریمه شما از بین خواهد رفت.

در مورد جریمه های دستی نیز باید گفت پس از حل مشکلات گفته شده باید در کنسول گوگل درخواست تجدید نظر را انتخاب کنید. برای رفع این جریمه باید تمام کارهایی که برای اصلاح وب سایت خود انجام داده اید را لیست کرده و برای گوگل ارسال کنید. انجام این کار به روند رفع جریمه سایت شما سرعت خواهد بخشید.

8 مورد از بهترین ابزارهای تشخیص پنالتی  گوگل

 1. کنسول جستجوی گوگل (Google search Console)

 

Google search Console یکی از ضروری ترین ابزاری است که برای سئو سایت خوب باید از آن استفاده کنید. به خصوص اگر کسب و کار شما به سایتتان وابسته است. حتما هر روز یک بار آن را چک کنید. این ابزار درباره عملکرد وب سایت، تعداد بازدید کنندگان و همچنین خطاها و نحوه رفع آن ها اطلاعات زیادی به شما خواهد داد.

این ابزار پنالتی گوگل که به شکل دستی انجام شده باشند را به شما نشان خواهد داد. باید اشاره کرد که این ابزار جریمه هایی را که از طرف الگوریتم گوگل اعمال شوند را اعلام نمیکند. با این حال کنسول گوگل یکی از مفیدترین و ضروری ترین ابزارها است که به شکل کاملا رایگان ارائه می شود. به همین دلیل آن را در ابتدای این لیست قرار داده ایم.

کنسول جستجوی گوگل (Google search Console)
کنسول جستجوی گوگل (Google search Console)
 1. ابزار MOZ

ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل

MOZ یکی از معروف ترین وب سایت های مخصوص سئو است. از این سایت می توانید اطلاعات مفید بسیاری کسب کنید. این وب سایت می تواند در افزایش بازدید سایت بسیار به شما کمک کند. یکی از ابزارهای این وب سایت Algorithm Change History است. این ابزار تشخیص پنالتی گوگل تمام به روزر سانی های گوگل را با اطلاعات دقیق برای شما فهرست میکند. اگر بازدید وب سایت شما به شکل ناگهانی کاهش یافت، می توانید به این سایت مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید. اگر آپدیت جدیدی منتشر شده باشد این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا اقدامات لازم برای جبران را انجام دهید.

ابزار MOZ
ابزار MOZ

به تازگی امکانات جدیدی در این سایت ارائه شده است. در اصطلاح به این امکان «گزارش آب و هوای سئو» می گویند. با مراجعه به این گزارش می توانید بفهمید که آیا اتفاق جدید و بزرگی در  الگوریتم گوگل رخ داده است یا نه. این گزارش به شکلی جالب و آسان اطلاعات لازم 24 ساعت گذشته را به شما نشان خواهد داد. به عنوان مثال در این گزارش دمای بالا و ابرهای پست به معنای خلق و خوی خشن گوگل هستند.

ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل ابزار MOZ
ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل ابزار MOZ
 1. ابزار Fruition

 

این ابزار اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار می دهد. اگر کاهش بازدید سایت شما به دلیل پنالتی گوگل باشد این ابزار این مسئله را برای شما روشن خواهد کرد. تیم Fruition از الگوریتم ها و روش های مختلف برای تعیین دلیل افزایش و کاهش بازدید سایت استفاده میکند. همچنین این ابزار به شما نشان خواهد داد که به روزرسانی های مختلف گوگل طی 3 ماه گذشته چه تاثیری بر بازدید سایت شما گذاشته است. البته باید اشاره کرد که این ابزار به اطلاعات گوگل آنالیتیکس شما برای حداقل 6 ماه نیاز خواهد داشت. همچنین این ابزار به بازدید بیش از 5 هزار نفر در ماه برای آنالیز سایت شما نیازمند است. می توانید با استفاده از نسخه پریمیوم این ابزار از ویژگی های اضافی آن نیز استفاده کنید.

ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل ابزار Fruition

ابزار Fruition
ابزار Fruition
 1. ابزار SEmRush

 

در حال حاضر SEMRush وجود قیمت بالایی که دارد یکی از ابزار های پیشرفته برای سئو سایت محسوب میشود. البته SEmRush در درون خود یک ابزار رایگان به نام Sensor دارد که میتواند اطلاعات مفیدی درباره پنالتی گوگل در اختیار شما بگذارد. تنها کافی است به کمک این اطلاعات شروع به کار بر روی محتوای سایت خود کنید. این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا بدانید آیا وب سایت شما به دلیل یک آپدیت جدید افت بازدید داشته است یا نه.

ابزار SEmRush
ابزار SEmRush
 1. ابزار تشخیص پنالتی گوگل Penguin

ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل

شباهت های بسیاری میان این ابزار و ابزار Fruition وجود دارد. یکی از این شباهت ها استفاده هر دو سایت از گوگل آنالیتیکس است. این سایت این امکان را برای شما فراهم میکند که بدانید آیا سایت شما از به روزرسانی جدید گوگل آسیب خورده است یا نه. مزیت مهم این ابزار نشان دادن آمار مختلف به صورت بصری و در نمودارهای رنگارنگ مختلف است. مزیت دیگر این ابزار رایگان بودن آن است. Penguin یکی از ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل است.

همچنین این ابزار جدول زمانی الگوریتم گوگل را مانند شکل زیر به شما ارائه میدهد.

ابزار تشخیص پنالتی گوگل Penguin
ابزار تشخیص پنالتی گوگل Penguin
 1. Rank Ranger

 

Rank Ranger یک ابزار رایگان مانند ابزار MOZ است. این سایت اطلاعات لازم در مورد بروزرسانی های گوگل را در اختیار شما قرار خواهد داد. هر اطلاعات این ابزار یک کد رنگی دارد. همین مسئله به شما در فهم بهتر الگوریتم گوگل کمک خواهد کرد.

در این ابزار تشخیص پنالتی گوگل رنگ آبی به معنای ایمنی کامل سایت شما است. رنگ سبز به معنای این است که سایت شما شرایط خوبی دارد اما میتوان آن را بهتر و بهینه تر کرد و در آخر رنگ قرمز به این مفهوم است که بهتر است هرچه زودتر سایت خود را اصلاح و بهینه کنید.

Rank Ranger
Rank Ranger
 1. ابزار تشخیص پنالتی بین المللی Fe

 2. ابزار تشخیص پنالتی بین المللی Fe
  ابزار تشخیص پنالتی بین المللی Fe

استفاده از این ابزار تشخیص پنالتی گوگل بسیار ساده و راحت است. درست است که این سایت اطلاعات زیادی در اختیار شما نخواهد گذاشت اما همان اطلاعات کلی بسیار به درد بخور و کافی خواهد بود. برای استفاده از این ابزار  کافی است بدون حتی ثبت نام در سایت، دامنه سایت خود را وارد کنید تا بلافاصله بازدید سال های گذشته سایت شما را نشان دهد. این ابزار بازدید سایت شما را با آپدیت های مختلف گوگل مقایسه کرده و نمایش میدهد. اگر در هر کدام از این آپدیت ها سایت شما ضربه خورده باشد این مسئله با افت نمودار نشان داده میشود. با بزرگنمایی در هر بخش از نمودار ارائه شده در این سایت میتوانید اطلاعات بیشتری نیز کسب کنید. ابزار بین المللی Fe از داده های MOZ و SemRush استفاده میکند و بسیار قابل اعتماد است.

ابزار تشخیص پنالتی گوگل
ابزار تشخیص پنالتی گوگل
 1. ابزار Cognitive SEO

 

آخرین ابزار برای تشخیص پنالتی گوگل که می خواهیم به شما معرفی کنیم ابزار Cognitive SEO است. این ابزار تغییرات الگوریتم گوگل را به شکلی کاملا مفید و کاربردی به شما ارائه میدهد. CognitiveSEO بیش از 100 هزار کلمه کلیدی را برای رتبه بندی سرچ موبایل، دسکتاپ و محلی زیر نظر دارد. شما در این ابزار می توانید با انتخاب آپشن های مختلف  نتیجه 10، 20 و یا 50 سایت اول را بررسی کنید. همچنین می توانید 3، 5 و یا 10 رتبه برتر از نظر صفحه اول را نیز مشاهده کنید. ویژگی دیگر و بسیار خوب این ابزار فراهم کردن امکان بررسی تغییرات الگوریتم گوگل بر اساس مکان است.

ابزار Cognitive SEO
ابزار Cognitive SEO

بهتر است قبل از آنکه پشیمان شوید به فکر ایمنی سایت خود باشید

درست است که در صورت مشاهده افت بازدید و پنالتی گوگل باید سریعا به فکر جلوگیری از صدمات بیشتر به سایت و کسب و کار خود باشید اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. به یاد داشته باشید تنها رفع جریمه های گوگل به بالاتر رفتن رتبه سرچ شما منجر نمی شود. شما حتی در صورت رفع مشکل سایت خود باید دوباره روند رتبه بندی را طی کنید. همانطور که میدانید این کار بسیار زمان بر است و بسیار به شما ضرر خواهد زد. پس بهتر است از همان ابتدا روی سئوی سایت خود کار کنید. سئوی با کیفیت برای شما هزینه هایی به وجود خواهد آورد. همچنین ممکن است تهیه سئوی با کیفیت زمانبر باشد اما مطمئن باشید این کار در دراز مدت باعث صرفه جویی در زمان و هزینه ها می شود.

سخن پایانی و نتیجه گیری

ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل
ابزارهای تشخیص پنالتی گوگل

درک کامل شیوه کار الگوریتم و پنالتی گوگل تقریبا غیر ممکن است. این مسئله برخلاف تصور غالب چیز بسیار خوبی است. زیرا اگر قوانین گوگل ثابت بودند و تغییر نمی کردند بسیاری به فکر سوء استفاده از آن می افتادند. همین مسئله در ادامه موجب نمایش تعداد زیادی نتایج نامربوط بعد از هر جستجو می شد. همچنین این مسئله در نهایت گوگل را به بزرگترین و بی ارزش ترین موتور جستجوگر تبدیل میکرد. افراد زیادی به فکر حضور سریع در صفحه اول گوگل هستند و برای این کار دست به هر کاری میزنند. در حال حاضر با تغییرات مکرر و به روزرسانی های گوگل تلاش آنها تنها برای مدتی کوتاه اثر گذار خواهد بود.

در مورد جریمه های گوگل باید اشاره کرد که اگر محتوای سایت خود را به شکل اصولی و بهینه تولید کنید هیچگاه با این مشکل مواجه نخواهید شد. حتی اگر جریمه شدید هم به کمک ابزارهای این کار می توانید مشکل سایت خود را حل کنید. به یاد داشته باشید که تلاش گوگل تنها محافظت از کاربران معمولی است که میخواهند محتوای با کیفیت را به سرعت دریافت کنند.

بهتر است هیچگاه سعی نکنید تا گوگل را فریب دهید. راه اندازی یک وب سایت با حسن نیت و سئو سایت با کیفیت کاری خواهد کرد که گوگل شما را در رتبه های بالاتری که لیاقتش را دارید نشان دهد. البته گاهی ممکن است اشتباهاتی به شکل تصادفی رخ دهند.

همان طور که گفته شد خلاص شدن از شر جریمه و یا پنالتی های دستی ساده تر از رفع مشکلاتی است که ممکن است با آپدیت الگوریتم گوگل پیش آید. رفع این نوع از جریمه ها بسیار سخت و زمان بر هستند. به همین دلیل بهتر است کار سئو سایت خود را به یک شرکت متخصص و حرفه ای بسپارید.

 

 

منبع

https://www.reliablesoft.net/how-to-check-if-your-website-is-penalized-by-google

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)