فهرست محتویات پنهان
امتیاز به مقاله

 ایمیل مارکتینگ چیست

ایمیل مارکتینگ یکی از راه های تبلیغاتی موثر است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اولین ایمیل بازاریابی در سال 1978 ارسال گردید که موجب فروش 13 میلیون دلاری شد و باعث راه اندازی این شیوه تبلیغاتی گردید. گرچه امروزه استفاده از ایمیل مارکتینگ به اندازه سایر شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار نمی گیرد، اما با این حال راهی موثر برای به دست آوردن یک مخاطب خاص است. با توجه به اینکه مشتریان معمولا اطلاعات خود را به راحتی در اختیار سایت های فروش و فروشگاه ها قرار نمی دهند، استفاده از ایمیل می تواند به ایجاد رابطه با مشتری و همچنین سود آوری  منجر شود. ما در این مقاله به بررسی ایمیل مارکتینگ، چگونگی استفاده از آن و راه های موثر برای جذب مخاطب از طریق ایمیل می پردازیم.

Figure 1 بازاریابی ایمیلی
Figure 1 بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ چگونه کار می کند ؟

ایمیل مارکتینگ از جمله راه های تبلیغاتی است که به وسیله آن می توان برند و یا محصولات خود را به مخاطب خاص معرفی کرد. ایمیل مارکتینگ فرآیندی است که یک برند یا فروشگاه، از طریق ارسال ایمیل مشتریان خود را هدف قرار می دهد. این روش در واقع با رصد اطلاعات مشتریان و سابقه خرید آنها، به آنها کمک می کند تا کالای مورد نظر خود را به راحتی و با قیمت مناسب خریداری کنند. این کار همچنین موجب سود آوری برای کسب وکار ها می شود. راه اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ آسان است. این دلایل موجب می شود که استفاده از آن برای کسب و کارهای کوچک در دسترس باشد. هنگامی که افراد در سایت یا فروشگاه شما با استفاده از ایمیل خود ثبت نام می کنند، شما می توانید تبلیغات و محتوای تبلیغاتی خود را برای آنها ارسال کنید. دو مزیت بزرگ ایمیل مارکتینگ هزینه کم و آسان بودن آن است. این روش در مقایسه با سایر روش های تبلیغاتی بسیار ارزان تر می باشد.

روش های ایمیل مارکتینگ

ممکن است اغلب اوقات از ایمیل برای ارتباط با دیگران استفاده کنید و آن را راه ارتباطی ساده ای بدانید. اما استفاده از ایمیل در ایمیل مارکتینگ کمی پیچیده تر می باشد. معمولا برای این کار دو راه وجود دارد : نرم افزار ایمیل مارکتینگ محلی، ایمیل مارکتینگ مبتنی بر وب (یا آنلاین). در ادامه به صورت مختصر به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم :

 • خدمات محلی از طریق برنامه ای که بر روی کامپیوتر شما نصب می شود ارائه می شود و با اتصال به سروری خاص، ایمیل ها را برای گیرندگان خود ارسال و مدیریت می کند.
 • خدمات ایمیل مارکتینگ مبتنی بر وب یا آنلاین خدماتی هستند که می توانید به صورت آنلاین آنها را انجام دهید. جایی که تمام مدیریت و پیکربندی ارتباطات بدون نیاز به نصب برنامه انجام می شود.

اما آیا می توانم از حساب جیمیل، هات میل یا یاهو خود ایمیل ارسال کنم؟

نه. برای کمک به جلوگیری از هرزنامه، ایمیل های تقلبی (فیشینگ) هر سرویس گیرنده ایمیل مانند Gmail، Hotmail (Outlook) یا یاهو ارسال انبوه را محدود می کند. برای مثال، در مورد جیمیل، ارسال ایمیل به بیش از 500 گیرنده به طور همزمان امکان پذیر نیست. اگر از طریق جیمیل، هات میل، یاهو یا هر سرویس دیگر، ایمیل ارسال می کنید، نه تنها در تعداد ارسال روزانه محدود خواهید بود، بلکه ممکن است حساب شما مسدود گردد.

Figure 2 تبلیغات از طریق ایمیل
Figure 2 تبلیغات از طریق ایمیل

چه زمانی از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم

روش های زیادی برای استفاده از ایمیل مارکتینگ وجود دارد که ما در اینجا به رایج ترین آنها اشاره می کنیم :

 1. معرفی برند : از مهم ترین نکاتی که باید در ایمیل مارکتینگ به آن توجه کرد، معرفی برند است. شما می توانید با استفاده از ایمیل برند خود را به مشتریان و مخاطبان معرفی کنید. در این حالت کمپانی با ارسال ایمیل هایی که حاوی متن و محتوای برند یا محصول مورد نظر است، به معرفی محصولات خود می پردازد.
 2. از ایمیل مارکتینگ می توانید برای بیان محتوا و موضوعات مرتبط با برند خود استفاده کنید و آنها را با مشتریان به اشتراک بگذارید.
 3. ایجاد ترغیب و نیاز در مشتریان : با استفاده از ایمیل می توانید افراد را تحریک کنید که محصولات شما را بشناسند و برای خرید آنها مشتاق شوند. در این مورد به کارگیری خلاقیت نقش بسزایی دارد. باید تبلیغ شما با استفاده از ایمیل مارکتینگ به نحوی باشد که فرد را برای خواندن و دیدن آن مشتاق کند.

مزایای ایمیل مارکتینگ

بیش از 4 میلیارد کاربر در سراسر جهان وجود دارند که دارای ایمیل می باشند. این موضوع باعث شده که از ایمیل برای ردیابی و جذب مخاطب استفاده شود.

از سال 2020، ارسال هر ایمیل بازاریابی 36 دلار سود تولید می کند. 79 درصد از بازاریابان، ایمیل مارکتینگ را در راهکار های بازاریابی موثر خود قرار می دهند. بازدیدکنندگان ایمیل بیشترین احتمال را برای تبدیل شدن به مشتری ها دارند. شاید یکی از دلایل استفاده از ایمیل مارکتینگ این باشد که فرد دارای کانال است. این موضوع یعنی خارج از مقررات انطباق، هیچ نهاد خارجی وجود ندارد که بتواند بر نحوه، زمان یا چرایی تماس شما با مشترکین تأثیر بگذارد.

آمار ایمیل مارکتینگ بر اساس صنعت

قوانین ایمیل مارکتینگ بر اساس صنعت شما و افرادی که برای آنها بازاریابی میکنید تغییر می کند. در زیر برخی از گرایش های ایمیل مارکتینگ برای شرکت های B2B، B2C، تجارت الکترونیک و املاک و مستغلات آمده است که می توانند استراتژی ایمیل مارکتینگ را بیان کنند. بسیاری از بازاریابان B2B می گویند که استفاده از ایمیل بهترین راه برای بیان تبلیغات است. تقریباً 60 درصد از تجارت الکترونیک، کالاها و خدمات مصرفی و شرکت‌های خرده‌فروشی ایمیل‌های ارسالی را بر اساس خریدهای گذشته افراد شخصی‌سازی می‌کنند. در واقع با توجه به سابقه خرید فرد، ایمیل ها را متناسب با نیاز افراد برای آنها ارسال می کنند. بیش از 50 درصد از بازاریابان می گویند که برندهای تجارت الکترونیکی که آنها مدیریت می کنند بین 1000 تا 10000 مخاطب در لیست ایمیل خود دارند. بسیاری از بازاریابان تجارت الکترونیک از ایمیل مارکتینگ برای افزایش آگاهی مخاطب در باره برند خود، استفاده می کنند.

Figure3 ساختن  لیست ایمیل
Figure3 ساختن  لیست ایمیل

شروع کردن ایمیل مارکتینگ

قبل از غرق شدن در دنیای گسترده ایمیل مارکتینگ، اجازه دهید چند مرحله کلیدی را برای شروع  یک کمپین ایمیل قوی که مشتریان شما را خوشحال می‌کند، بررسی کنیم. با به کارگیری مراحل زیر می توانید یاد بگیرید که چگونه یک استراتژی ایمیل موثر بسازید و ایمیل هایی بفرستید که مردم واقعاً آنها را  بخوانند. پنج مرحله زیر به عنوان یک طرح کلی برای استراتژی ایمیل مارکتینگ بیان شده است که عبارت اند از :

 1. مخاطب خود را تعریف کنید: ایمیل هایی موثر تر هستند که مرتبط با حوزه فعالیت شما ارسال شوند. مانند هر چیز دیگری در بازاریابی، با شناسایی خریدار خود شروع کنید. شناسایی کنید که آنها چه می خواهند و کمپین ایمیل مارکتینگ خود را با نیازهای مخاطبان خود تنظیم کنید.
 2. اهداف خود را تعیین کنید : قبل از تعیین هدف شروع به جمع آوری اطلاعات کنید. به عنوان مثال می توانید میانگین آمار ایمیل برای صنعت خود را به دست آورید و از آنها به عنوان معیار و فاکتورهایی برای تعریف اهداف خود استفاده کنید. همانطور که می بینید، این معیارها در صنعت بسیار متفاوت هستند. استفاده از این راهنما به شما کمک می کند تا اهداف واقعی برای تیم خود ایجاد کنید.
 3. لیست ایمیل خود را بسازید : برای شروع ایمیل مارکتینگ به افرادی نیاز است که این ایمیل ها را ارسال کنند. بنابراین ایجاد لیست ایمیل میتواند بسیار موثر باشد. اگر افراد کمی در لیست ایمیل خود دارید نا امید و ناراحت نشوید. به تمام اطلاعات و جزییات در مورد مخاطبان دقت کنید. از سرنخ ها به درستی استفاده کنید و خواهید دید که در مدت کوتاهی لیست ایمیل شما به سرعت رشد می کند.
 4. Figure 4 ارسال ایمیل به صورت شخصی سازی
  Figure 4 ارسال ایمیل به صورت شخصی سازی

 1. نوع کمپین ایمیل را انتخاب کنید : نوع کمپین های ایمیل مارکتینگ می تواند متفاوت باشد. افراد باید نوع کمپین های خود را مشخص کنند. اینکه آیا فقط محصولات جدید را معرفی نمایند یا پست ها و مطالب مرتبط با صنعت و برند خود را منتشر کنند. بنابراین تصمیم بگیرید که چه نوع ایمیل هایی را می خواهید ارسال کنید.
 2. برنامه ریزی کنید : برنامه ریزی برای ارسال ایمیل از نکات کلیدی ایمیل مارکتینگ است. اگر ایمیل ها در فواصل زمانی نزدیک به هم ارسال شوند ممکن است نتایج عکس به همراه داشته باشند. همچنین فواصل زمانی ارسال نیز نباید به قدری زیاد باشد که برند و محصولات شما از ذهن مخاطب حذف شود.
 3. نتایج خود را اندازه گیری کنید : به عنوان یک بازاریاب در حوزه ایمیل مارکتینگ، باید تمام تغییرات را اندازه گیری کنید. اندازه گیری نتایج می تواند نتایج بزرگی را به همراه آورد.

چگونه لیست ایمیل خود را بسازیم

شاید مهم ترین و البته سرگرم کننده ترین بخش در بازاریابی ایمیلی، ساختن لیست ایمیل مارکتینگ باشد. راه های خلاقانه زیادی برای ایجاد لیست ایمیل شما وجود دارد. از نظر تاکتیکی، فهرست سازی به دو روش مهم تقسیم می شود که موجب افزایش مخاطبان شما می گردد : روش های جذبی (آهن رباهای سرب ) و روش های انتخابی ( فرم های انتخابی). در زیر به بررسی این دو روش می پردازیم.

روش های جذبی ( آهنربایی )

همانطور که از نام این روش ایمیل مارکتینگ پیدا است، باید یک چیز بالقوه در ایمیل وجود داشته باشد که مخاطب را جذب  کند. مثلا یک پیشنهاد رایگان. در واقع پیشنهاد باید به حدی باشد که فرد را وسوسه  کند تا در ازای دریافت آن ایمیل خود را در اختیار شما بگذارد. فقط یک مشکل وجود دارد: مردم از اطلاعات شخصی خود به سختی محافظت می کنند. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که یک آدرس ایمیل را بدون مبادله آن با چیزی ارزشمند دریافت کنید. دیگر روش های جذبی برای دریافت ایمیل های افراد به قرار زیر است :  قرار دادن کتاب الکترونیکی، ارائه وبینار یا دوره های رایگان و … . استفاده از محتوا یا محصولات خود نیز می تواند به عنوان یک آهنربای جذبی عمل کند.

Figure 5 قرار گرفتن ایمیل ها در صندوق ورودی
Figure 5 قرار گرفتن ایمیل ها در صندوق ورودی

چگونه یک آهنربای عالی برای ایمیل مارکتینگ بسازیم

به یاد داشته باشید که آهنربای جذبی شما باید با مشتریان احتمالی شما مرتبط باشد. در اینجا چند دستورالعمل برای استفاده از آهنرباهای جذبی در ایجاد لیست مخاطب عنوان شده است :

پیشنهاد خود را راه حل محور و عملی کنید : پیشنهاداتی را ارائه دهید که قابل اجرا باشند و بتوانید اعتماد مخاطب را جذب کنید. مطمئن شوید که پیشنهاد شما ارزش ارائه کردن را داشته باشد. اگر پیشنهادی که ارائه می کنید متناسب با حرفه و زمینه کاری شما نباشد، ممکن به اعتماد مخاطب و مشتریان شما لطمه وارد کند.

هدف از تهیه لیست ایمیل مارکتینگ شما این است که در نهایت مخاطبان خود با یک پیشنهاد وسوسه کنید. و همچنین محصول و خدمات خود را به آنها عرضه نمایید.

روش انتخابی

در این روش شما باید یک فرم انتخاب جذاب ایجاد کنید. در اینجا چند نکته برای ایجاد یک فرم انتخاب جذاب وجود دارد : یک طراحی جذاب و جالب توجه ایجاد کنید. فرم باید متناسب با برند و محصولات شما باشد، از فرم های عادی متمایز باشد و افراد را برای ثبت نام در این فرم ترغیب کند و آنها را هیجان زده نماید. نکته بعدی در فرم ایمیل مارکتینگ این است که فقط ضروری ترین اطلاعات را بخواهید: نام و ایمیل اطلاعات خوبی برای شروع است. در حالی که هدف شما این است که مردم اطلاعات خود را وارد کنند، نباید آنها را فریب دهید. هر گونه اطلاعات فردی که در فرم ها ثبت می شود باید محفوظ بماند.

Figure 5 قرار گرفتن ایمیل ها در صندوق ورودی
Figure 5 قرار گرفتن ایمیل ها در صندوق ورودی

نحوه ارسال ایمیل های بازاریابی

تا اینجا  اگر همه چیز خوب پیش رود، شما یک فهرست مناسب برای ارسال ایمیل مارکتینگ ساخته اید. اما هنوز برای شروع  ارسال ایمیل زود است. قبل از شروع ارسال ایمیل نیاز است به چند نکته توجه کنید :

 1.  یک سرویس ایمیل مارکتینگ را انتخاب کنید

استفاده از ربات ها و سرویس های ارائه دهنده ایمیل مارکتینگ می تواند شما را  در ارسال موفق ایمیل های تبلیغاتی و بازاریابی یاری کند.

به عنوان مثال ابزار بازاریابی ایمیل HubSpot به شما این اجازه را می‌دهد تا ایمیل‌های بازاریابی را به‌طور موثری بهینه سازی کنید. این سرور ها ویژگی های مختلفی دارند که به شما کمک می کند بهترین کمپین های ایمیل مارکتینگ را ایجاد کنید و از تمام اهداف ایمیل مارکتینگ خود پشتیبانی کنید.

از دیگر مزایای استفاده از سرویس های ایمیل مارکتینگ این است که می‌توانید موفقیت ایمیل مارکتینگ خود را تجزیه و تحلیل کنید تا بتوانید داده‌هایی را که برای کسب‌ وکارتان مهم است با تیم خود به اشتراک بگذارید.

 1. از نکات ایمیل مارکتینگ استفاده کنید

ممکن است در مورد قالب بندی یا موضوع ایمیلی که برای یک دوست ارسال می کنید زیاد وسواس به خرج ندهید، اما ایمیل مارکتینگ نیاز به توجه و وسواس بیشتری دارد. در ایمیل مارکتینگ هر ایمیلی که ارسال می شود باید سرنخ های جدیدی از مخاطب و مشتریان ارائه دهد. بنابراین نحوه ارسال و نوشتن ایمیل های بازاریابی دارای پیچیدگی های بیشتری است.

Figure 7 جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ها
Figure 7 جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ها

اجزای یک ایمیل مارکتینگ موفق

 • متن مناسب : متن ایمیل باید با نوع محصول و آهنگ برند شما مطابقت باشد. اگر شما محصولات مربوط به کودکان را ارائه می کنید، متن و محتوای ارسالی نیز باید آهنگی کودکانه داشته باشد.
 • تصاویر : تصاویر استفاده شده نیز باید مرتبط و چشم نواز باشد.
 • CTA: نوع دعوت و موضوع شما باید طوری باشد که ایمیل ارسالی را از سایر ایمیل ها متمایز کند.
 • زمان بندی: زمان ارسال ایمیل از جمله نکات مهم برای ایمیل مارکتینگ موفق می باشد. تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می دهد که معمولا صبح ها ساعت 11 زمان مناسبی برای ارسال ایمیل است.
 • پاسخگویی: 55 درصد از ایمیل ها در موبایل باز می شوند. بنابراین ایمیل شما باید برای این مورد و همچنین تمام دستگاه های دیگر بهینه شود.
 • شخصیت سازی: هر ایمیل را طوری بنویسید که انگار آن را برای دوست خود ارسال می کنید. بدین ترتیب شخصیت سازی کرده اید. با خواننده با لحنی آرام و صمیمی ارتباط بگیرید.
 • خط موضوع: از لحنی دوستانه، واضح و فریبنده استفاده کنید که مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد.
 1.  تقسیم بندی ایمیل را پیاده سازی کنید

لیستی که برای ارسال ایمیل مارکتینگ آماده کرده اید را باید متناسب با مخاطبان خود دسته بندی کنید. این تقسیم بندی ها باید متناسب با علایق، سن و … مخاطبان شما باشد. این کار به شما کمک می کند تا ایمیل های ارسالی خود را به صورت اختصاصی تر نوشته و ارسال کنید. این کار موجب تاثیر بیشتر ایمیل و جذب بیشتر مخاطب می گردد. هر فردی که برای دریافت ایمیل های شما ثبت نام می کند ممکن است تبدیل به مشتری شما شود. بنابراین هر ایمیلی که می‌فرستید باید با مشترکین خود مانند افرادی رفتار کند که می‌خواهید با آنها ارتباط برقرار کنید. نحوه تقسیم بندی لیست های ایمیل ها را می توان بر اساس این فاکتور ها انجام داد : موقعیت جغرافیایی، مرحله زندگی، صنعت، زبان، عنوان شغلی. هر روشی که برای دسته بندی ایمیل به کار می گیرد باید مطمئن باشید که تا حد امکان موجب تقسیم بندی منحصر به فرد لیست شما می گردد.

Figure 8 بازاریابی ایمیلی
Figure 8 بازاریابی ایمیلی
 1. ایمیل مارکتینگ خود را شخصی سازی کنید

اکنون که می‌دانید به چه کسی ایمیل می‌فرستید و چه چیزی برای آنها مهم است، ارسال ایمیل کار آمد خواهد بود. مطمئناً، شما در یک زمان با بیش از 100 نفر صحبت می کنید، اما نیازی نیست که مدیران شما آن را بدانند. گزارش سال 2021 توسط Litmus نشان داد که 80٪ از مشتریان به احتمال زیاد از برندی خرید می کنند که تجربیات شخصی را ارائه می دهد. نکته دیگری این است که ایمیل های شخصی سازی شده نرخ باز شدن بالاتری دارند. علاوه بر این، 83٪ از مشتریان مایلند داده های خود را برای ایجاد یک تجربه شخصی تر به اشتراک بگذارند. هنگامی که شما تمام این داده های منحصر به فرد را جمع آوری کردید، نرم افزار ایمیل مارکتینگ شما امکان می دهد که توکن ها شخصی سازی کنید. در اینجا چند راه برای شخصی سازی ایمیل ها آورده شده است:

 • یک فیلد نام کوچک در خط موضوع اضافه کنید.
 • در صورت لزوم، اطلاعات مربوط به منطقه را درج کنید.
 • محتوایی را ارسال کنید که با مرحله چرخه زندگی مخاطب شما مرتبط باشد.
 • فقط ایمیل هایی ارسال کنید که مربوط به آخرین تعامل و ارتباطی است که یک مشتری با برند شما داشته است.
 • درباره رویدادهای مرتبط و یا شخصی، مانند تعطیلات یا تولدهای خاص ایمیل ارسال کنید.
 • ایمیل های خود را با امضای شخصی به عنوان یک فرد (نه شرکت) پایان دهید.
 • از یک فراخوان مرتبط برای پیشنهاد استفاده کنید. مثلا اختصاص دادن تاریخ و مناسبت های خاص برای تخفیف های ویژه.
 1.  از اتوماسیون ایمیل مارکتینگ استفاده کنید

هنگامی که در ایمیل مارکتینگ کار تقسیم بندی لیست و مخاطبان را انجام دادید، می توانید از اتوماسیون ارسال ایمیل به صورت خودکار استفاده کنید. در این روش که به آن بازاریابی قطره ای یا کمپین قطره ای نیز می گویند، مجموعه ای  از ایمیل ها است که پس از انجام یک کار به طور خودکار برای مخاطب ارسال می شوند. به عنوان مثال زمانی که فرد کتاب الکترونیک از فروشگاه و یا سایت شما دانلود می کند. برای ارسال چنین پیام هایی نیز باید تمام دستورالعمل هایی که در قسمت های قبل توضیح داده شد را رعایت کنید. همچنین فواصل زمانی ارسال ایمیل را نیز تعیین کنید.

Figure 9 خواندن ایمیل در گوشی
Figure 9 خواندن ایمیل در گوشی

گردش کار

گردش کار در ایمیل مارکتینگ به عملی گفته می شود که توسط آنالیزور ها انجام شده و اطلاعاتی دقیق از ایمیل های ارسال شده را در دسترس قرار می دهد. به عنوان مثال گردش کار تعیین می کند که آیا کاربر و مخاطبی که برای آن ایمیل ارسال شده، ایمیل را باز کرده است یا خیر. یا مثلا مخاطب پیشنهادی که از طریق ایمیل برای او ارسال شده را پذیرفته یا نه. بررسی این اقدامات موجب می شود که لیست ایمیل ها و مخاطبان بهینه شود. افرادی که هیچگونه عکس العملی به ایمیل ها نشان نمی دهند از لیست حذف شده و ایمیل ها برای مخاطبان و مشتریان واقعی ارسال گردد.  تفاوت اصلی گردش کار با پاسخگویی خودکار این است که گردش‌های کاری هوشمند هستند: آنها می‌توانند مسیر مجموعه خودکار شما را بر اساس آنچه مشتری احتمالی شما مفید می‌بیند تغییر دهند.

 1. از قالب های ایمیل مارکتینگ استفاده کنید

قالب های ایمیل مارکتینگ – مانند این قالب های HubSpot – منبع عالی دیگری برای کمک به شما در ایمیل مارکتینگ هستند. اگر علاوه بر اینکه یک بازاریاب ماهر، یک طراح و توسعه‌دهنده نباشید، قالب‌ها در زمان شما صرفه‌جویی می‌کنند – آنها طراحی، کدنویسی و تعریف UX را از ساخت ایمیل‌های شما حذف می‌کنند. فقط یک هشدار: هنگام انتخاب خود، الگوهای ایمیلی را انتخاب کنید که موثر بودن آنها ثابت شده است. قالب هایی را انتخاب کنید که قبلا آزموده شده و مورد استقبال قرار گرفته اند.

Figure 10 استفاده از قالب های ایمیل
Figure 10 استفاده از قالب های ایمیل

مقررات ایمیل

ارسال ایمیل مارکتینگ دارای قوانین و قواعد خاص خود می باشند. مقررات ایمیل با خواسته های مصرف کنندگان برای دانستن چگونگی و چرایی استفاده از اطلاعات آن سازگار است. اگر چیزی برای ما مهم باشد، پیروی از خواسته ‌های مشتریان است.

 1. سازگاری CAN-SPAM

عبارت CAN-SPAM مخفف عبارت Controlling the Assault of Unsolicited Pornography and Marketing است (زیرا گاهی اوقات این دو با هم همراه هستند). این عبارت به معنای راهی برای محافظت از حق مشترکین شما برای دریافت ایمیل هایی است که آنها درخواست کرده اند. این قانون در سال 2003 تصویب گردید و در مورد اکثر ایمیل های تجاری که برای تبلیغات تجاری ارسال می گردند، اعمال می شود. در اینجا روش هایی برای اطمینان از اینکه ایمیل های شما مطابق با CAN-SPAM هستند، آمده است:

 • در هر ایمیل حتما نام شرکت و آدرس خود وارد کنید.
 • پیوندهای قابل مشاهده لغو اشتراک را در ایمیل های خود قرار دهید.
 • هنگام استفاده از لینک های «از» و «پاسخ به» از ایمیل های واقعی استفاده کنید.
 • عنوان موضوعی را بنویسید که نشان دهنده محتوای ایمیل باشد.
 1. مطابقت با GDPR :

در حالی که برخی ممکن است این قوانین ایمیل جدید را که به تازگی اجرا شده اند را سنگین و غیر ضروری بدانند، مقررات عمومی حفاظت از داده ها (GDPR) در واقع موجب ایجاد روابط طولانی مدت و قابل اعتماد بین مشتریان و برند شما می گردد. GDPR در واقع به مشتریان این حق انتخاب را می دهد که آیا می خواهند ایمیل های مربوط به برند و محصولات شما را دریافت کنند یا خیر. بنابراین در صورت عدم رعایت نکات و قوانین گفته شده جریمه سنگینی را در پی دارد و ارزش خطر کردن را ندارد.

Figure 11 ارسال موفقیت آمیز ایمیل
Figure 11 ارسال موفقیت آمیز ایمیل

نمای کلی از قوانین GDPR

 • هنگامی که از فرد می خواهید که اطلاعات شخصی اش را ذخیره کنید، حتما به صورت واضح و صریح آن را بیان کنید
 • فقط اطلاعاتی که برای شما ضروری است مانند شماره تماس و آدرس ایمیل را درخواست کنید
 • اطلاعات شخصی افراد را به صورت ایمن حفظ کنید و فقط برای اهدافی که ذکر کردید استفاده نمایید. استفاده های دیگر مانند فروختن اطلاعات فرد و شماره های آنها به سایر نهاد ها و سازمان ها خلاف قوانین بوده و جریمه سنگینی در پی دارد.
 • از داده هایی که توسط آنالیزور ها به دست می آیند فقط برای مقاصد تجاری استفاده کنید زیرا هرگونه سو استفاده از آنها پیگرد قانونی دارد.
 • در صورتی که فرد تمایل ندارد برای وی ایمیل مارکتینگ و سایر تبلیغات ارسال شود، ارسال هر گونه ایمیل و یا پیامک را متوقف کنید.
 • گزینه لغو عضویت و یا لغو ارسال را حتما در ایمیل های ارسالی قرار دهید.
 • تمامی سوابق شرکت را نگهداری کنید تا درصورت نیاز برای اثبات رعایت قوانین GDPR از آنها استفاده کنید.
 1. از فیلترهای اسپم خودداری کنید

هنگامی که با رعایت قوانین و مقررات یک ایمیل به عنوان ایمیل مارکتینگ آماده می کنید تا برای مخاطبان و مشتریان خود ارسال کنید، قطعا انتظار رفتن در بلاک لیست  را ندارید. بنابراین باید تلاش کنید که ایمیل شما در پوشه اسپم قرار نگیرد. شما باید از پوشه اسپم جلوگیری کنید زیرا:

 • موجب آسیب دیدن نرخ تحویل ایمیل مارکتینگ شما می گردد
 • مخاطبان شما ایمیل های شما را نمی خوانند و آنها را از دست می دهند.
 • شما نمی توانید به صورت مفید و اثر بخش تبلیغات خود را انجام دهید.
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده های شما با خطای زیادی روبرو خواهد شد.

بنابر دلایلی که گفته شد شما باید تلاش کنید که ایمیل شما در پوشه اسپم قرار نگیرد. در ادامه راهکار هایی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد که از رفتن به پوشه اسپم جلوگیری کنید.

Figure 12 تبلیغات مناسب
Figure 12 تبلیغات مناسب
 • قرار گرفتن در لیست سفید : قرار گرفتن در لیست سفید به این معنی است که افرادی که ایمیل مارکتینگ برای آنها ارسال شده به صورت موفق ایمیل را دریافت کرده اند. در این حالت در واقع فرستندگانی که تایید شده اند اجازه دسترسی به صندوق ورودی مشترک را دارند. برای اینکه ایمیل شما به صندوق ورودی مخاطب وارد شود و نه به پوشه اسپم، مخاطب باید آدرس ایمیل شما را به آدرس های خود اضافه کند. برای انجام این کار تنظیمات و دستورالعمل های لازم را در ایمیل های خوش آمد گویی قرار دهید.
 • توجه به اصلکپی : از استفاده از تمام حروف سرپوش‌ها و چند علامت تعجب، و همچنین کلمات محرک هرزنامه، مانند “انتخاب کردن”، “زیر کلیک کنید” و “سفارش” که به راحتی توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) شناسایی و علامت‌گذاری می‌شوند، خودداری کنید.
 • استفاده از یک ارائه دهنده خدمات ایمیل قابل اعتماد : شهرت ارائه دهنده خدمات ایمیل شما بر قابلیت تحویل شما تاثیر می گذارد، بنابراین به شرکت های شناخته شده پایبند باشید.
 • اجرای یک انتخاب دوگانه : در این طرح باید به اشخاصی که در لیست ایمیل شما قرار دارند یک ایمیل ارسال کنید و از آنها بخواهید که آن را تایید کنند. این کار نشان می دهد که مخاطبان شما به ارسال ایمیل مارکتینگ از سوی شما علاقمند هستند و احتمالا زیادی وجود دارد که درخواست و پیشنهاد های شما را دنبال کنند.

تحلیل ایمیل مارکتینگ

با توجه به مطالب گفته شد نکاتی زیادی برای موفقیت در ایمیل  مارکتینگ وجود دارد. نکته هایی که می خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم، تحلیل ایمیل مارکتینگ است. وقتی صحبت از تجزیه و تحلیل ایمیل مارکتینگ کسب و کارتان به میان می آید، گزینه های مختلفی وجود دارد که می توانید انتخاب کنید. با شناخت تجزیه و تحلیل ایمیل های بازاریابی، می توان تصمیمات مناسبی برای رونق کسب کار خود گرفت. در ادامه به بررسی چند راهکار که موجب تجزیه و تحلیل دقیق ایمیل های بازاریابی می گردد اشاره می کنیم :

Figure 13 تجزیه و تحلیل ایمیل ها
Figure 13 تجزیه و تحلیل ایمیل ها
 1. A/B ایمیل های بازاریابی خود را آزمایش کنید

همه لیست های ایمیل یکسان ایجاد نمی شوند. برخی از مخاطبان شما شخصی سازی ایمیل را دوست دارند و برخی دیگر فکر می کنند که این کار بیهوده است. برای اینکه متغیر ها را آزمایش کنید، تست A/B مفید است. با آزمایش متغیر ها می توانید بفهمید که چه نوع افرادی در لیست ایمیل های شما وجود دارند. با استفاده از این تست ها، می توان مخاطبان مشتاق و فعال را شناسایی کرد و آنها را دسته بندی نمود. با این حال و در کمال تعجب کسب و کار های و برند های زیادی از این روش تحلیلی استفاده نمی کنند. یک مطالعه Litmus در سال 2021 نشان داد که 44٪ از بازاریابان به ندرت ایمیل های خود را با A/B یا چند متغیره آزمایش می کنند. فقط 19 درصد آنها اغلب یا همیشه این تست ها را انجام می دهند.

تست A/B، یا تست تقسیم، روشی است برای مشاهده اینکه چه نوع ایمیلی با تجزیه و تحلیل نتایج ایمیل A در برابر ایمیل B، بهترین عملکرد را در بین مخاطبان شما دارد. در اینجا فرآیند گام به گام برای آزمایش A/B ایمیل های شما آمده است:

 • یک متغیر را برای آزمایش در هر زمان انتخاب کنید، به عنوان مثال، خط موضوع، CTA، تصاویر.
 • دو کپی از ایمیل بسازید : یکی به همراه متغیر و دیگری بدون متغیر.
 • اجازه دهید ایمیل های شما به طور همزمان برای یک دوره زمانی ارسال شوند.
 • نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید و روش هایی که موجب بهترین عملکرد شده است را تکرار کنید.
 • یک متغیر جدید را تست کنید و روند آن را تکرار نمایید.

اکثر افرادی که خدمات ایمیل مارکتینگ را ارائه می دهند تست A/B را در نرم افزار خود دارند که مقایسه نتایج ایمیل  را نیز بدون زحمت و در کوتاهترین زمان انجام می دهد.

 1. KPIهای ایمیل مارکتینگ را تنظیم کنید

هنگام ارزیابی موفقیت آمیز بودن یک کمپین ایمیل مارکتینگ، چهار معیار وجود دارد که باید به آنها توجه کنید :

Figure 14 موفق بودن ارسال ایمیل
Figure 14 موفق بودن ارسال ایمیل

این مورد احتمال رسیدن ایمیل به مشترک مورد نظر را اندازه گیری می کند.

علاوه بر مورد بالا، درصد افرادی که پس از دریافت ایمیل مارکتینگ  آن را باز می کنند، نیز مشخص می کند.

نرخ کلیک (CTR) درصد افرادی است که روی CTA شما کلیک می کنند.

لغو اشتراک تعداد افرادی را که پس از دریافت ایمیل از شما از لیست ایمیل شما انصراف می دهند اندازه گیری می کند.

 1. اجزای ایمیل را برای بهبود نتایج تنظیم کنید

عوامل و فاکتور های زیادی بر عملکرد و میزان موفقیت شما در ایمیل مارکتینگ تاثیر می گذارد. برای اینکه این عوامل را مشخص کنید نیاز به طراحی آزمایش و همچنین حدس و گمان دارید. در ادامه به بررسی برخی از عوامل موثر در میزان موفقیت و عملکرد ایمیل مارکتینگ اشاره شده است :

قابلیت تحویل :  اطمینان حاصل کنید که در مورد اجتناب از فیلترهای هرزنامه بهترین روش ها را دنبال می کنید.

افرادی که در لیست ایمیل شما وجود دارند ولی غیر فعال هستند را از لیست حذف کنید. با این کار در واقع لیستی کار آمد و واقعی از مخاطبان خود دارید. این امر موجب تحلیل بهتر داده نیز می گردد.

بررسی کنید کدام ایمیل‌ها باز نشده اند و آدرس‌های آنها  را از لیست خود حذف کنید.

نرخ باز : با عناوین و موضوع خود بازی کنید تا افراد را مشتاق کنید که روی ایمیل شما کلیک کنند.

زمان و روز ارسال ایمیل خود را تنظیم کنید تا بهترین نتیجه را از ارسال ایمیل بگیرید. زمان مناسب برای ارسال ایمیل به نحوی که بیشترین بازدید را داشته باشد، معمولا صبح است.

نرخ کلیک (CTR) : پیشنهاد خود را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که موجب کار آمد شدن بازاریابی ایمیلی در کسب و کار شما می گردد.

متن خود را بازنویسی کنید تا مطمئن شوید که آنچه می خواهید به خواننده بفهمانید قابل درک و واضح است.

CTA های مختلف را امتحان کنید، به عنوان مثال، گرافیکی در مقابل متنی، پررنگ در مقابل کمرنگ.

لغو اشتراک برای ارسال ایمیل را حتما لحاظ کنید

این اجازه را به افراد دهید که بتوانند خود را از لیست ایمیل شما حذف کنند. این یک موهبت است هم برای شما هم برای افرادی که در لیست ایمیل شما قرار دارند. چرا که این افراد ایمیل ها را باز نمی کنند و در واقع نقشی در موفقیت و بازاریابی شما ندارند. وجود این افراد در لیست حتی ممکن است موجب بروز خطا و تفسیر غلط داده ها و نتایج گردند.

ارزیابی کنید که آیا ایمیلی که ارسال کرده اید با برند شما همخوانی دارد یا خیر.

مطمئن شوید که با وعده دادن یک چیز و ارائه چیز دیگر، باعث بروز نارضایتی در مخاطبان خود نشوید.

مطمئن شوید که ایمیل‌های شما موجب فروش بیشتر محصولات شوند و همچنین برای مشتریان نیز مزایایی داشته باشند.

Figure 15 کاربرد ایمیل مارکتینگ
Figure 15 کاربرد ایمیل مارکتینگ
 1. از یک قالب گزارش ایمیل مارکتینگ استفاده کنید

اگر نتوانید اطلاعاتی که از اشخاص به دست می آورید را به صورت گزارش سازماندهی کنید، اطلاعات شما سودی نخواهد داشت. شما با استفاده از گزارش ایمیل مارکتینگ می توانید نتایج خود را ثبت کنید و برای بهبود آنها اقدام نمایید. در اینجا نحوه سازماندهی گزارش آورده شده است:

 • تعداد کل ایمیل های ارسال شده
 • تعداد ایمیل های تحویل داده شده
 • نرخ تحویل
 • نرخ پرش
 • نرخ باز
 • نرخ کلیک
 • نرخ لغو اشتراک
 • داده ها
 • نوار عنوان
 • طول محتوای ایمیل
 • پیشنهاد ها
 • CTA (داخلی یا گرافیکی)
 • بخش لیست ایمیل

سوالاتی که باید پرسید:

 • آیا میزان تحویل ایمیل شما در مقایسه با دوره های قبل بالا بود؟
 • CTR شما در مقایسه با نرخ باز کردن ایمیل ها چگونه بود؟
 • آیا شماره های لغو اشتراک شما با ایمیل های ارسالی تناسب داشت؟
 • آیاداشتن یک موضوع خاص بهتر ارسال ایمیل بدون موضوع عمل کرد؟
 • آیا اندازه محتوای ایمیل ( کم یا زیاد بودن آن) در CTR تغییری ایجاد می کند؟
 • آیا نوع دیگری از CTA عملکرد بهتری نسبت مورد استفاده شده شما دارد یا خیر ؟
 • آیا ارائه پیشنهاد برای افزایش مخاطبان لیست ایمیل موثر بود؟

شروع ایمیل مارکتینگ

در حالی که قوانین زیادی برای ارسال ایمیل بازاریابی وجود دارد، مهمترین آنها این است: با مشترکین خود مانند یک دوست رفتار کنید. اگر این قانون طلایی را در همه مراحل از جمله پاسخ‌گوی خودکار، روش های جذبی و خط موضوع رعایت کنید، می‌توانید به تمام اهداف ایمیل مارکتینگ خود برسید. وقتی شک دارید یا نیاز به الهام دارید، به برخی از بهترین نمونه های ایمیل مارکتینگ مراجعه کنید. همچنین می‌توانید به ویدیو هایی که توسط  آکادمی HubSpot ارائه شده است، نگاهی بیندازید. و در نهایت به یاد داشته باشید که مخاطبان شما سرمایه های ارزشمندی هستند که میخواهند با شما ارتباط برقرار کنند. پس به عنوان یک منبع واقعی رفتار کنید تا بتوانید در جذب مخاطب موفق تر عمل کنید. با مخاطبان خود مانند یک دوست رفتار کنید چرا که آنها مشتاقانه منتظر ایمیل های شما هستند و از ارسال آنها خوشحال می شوند.

منبع

https://blog.hubspot.com/marketing/email-marketing-guide

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)